Yavuzlar Köyü Göle Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Göle Yavuzlar Köyü Bilgileri - Yavuzlar Köyü Hakkında - Yavuzlar Köyü Tanıtımı - Yavuzlar Köyü ResimleriYavuzlar ,Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: GÖLE

İl: ARDAHAN

İle Uzaklığı:53 km

İlçeye Uzaklığı:36km

Rakım: 2060 m

Nüfus:

2000:153
1997:158

Tarihi

2. dünya savaşı öncesi bu köyde rumlar yaşarmış ismini yaptıkları 3 tane kiliseden almış daha sonra çıkan yasayla isminin yavuzlar olarak değişmesi tamamen tesadüften ibarettir Bu köyde kırdikan ermenileri yaşarmış, bu ermeniler ermenistanın leninakan bölgesinden gelmişler. daha sonra bu ermeniler varginise dağılmışlar.

Kültür

çok eskilerde düğünler 4 gün sürer gelin getirmek için en az 40 kişi yanı atlı derler yemekleri hengel haşil kaz etli bulgur pilavı yılbaşı'larda halk oyunları gece evleri dolaşarak türkü şarkı eşliğinde hediyeler toplarlar

Coğrafya

Ardahan iline 53 km, Göle ilçesine 36 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz