Yaylaaltı Köyü Posof Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Posof Yaylaaltı Köyü Bilgileri - Yaylaaltı Köyü Hakkında - Yaylaaltı Köyü Tanıtımı - Yaylaaltı Köyü ResimleriYaylaaltı ,Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: POSOF

İl: ARDAHAN

İle Uzaklığı:105 km

İlçeye Uzaklığı:24km

Rakım:1750m

Nüfus:

2000:108
1997:98

Tarihi

Köyde bulunan tarihi eserlere bakılırsa çok eski zamanlardan beri yerleşim yeri olan bu köy, bir zaman ıssız kalmış. Bu köye ilk gelen Çobanoğlu sülalesi, Gürcistan'ın Ahıska ili Azgur ilçesinden geldiği zaman etrafı ormanla kaplı, harebelerin olduğu yerde de akarsuyu görünce buraya yerleşmiş. Bu sülalenin reisi çok koyun beslermiş. Birgün koyunun içinde bir alaca domuz gören Omaroğlu demiş ki; "artık Çobanoğlu'na ulaşılmaz, bir domuzu eksikti, onun da alacası koyunuyla gelmiş. " Omaroğlu" arazisini Posof'a bağlı Günlüce'den gelen oğulluğu Hazıroğlu'na bırakarak gitmiş. Daha sonra burada köy oluştuğunu gören diğer ailelerde, Ahıska, Abhazya, Kars ve Posof'a bağlı Gönülaçan köyünden gelerek köyü oluşturmuşlar.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Ardahan iline 105 km,Posof ilçesine 24 km uzaklıktadır. Arazisinin içinden Mangala Deresi denen küçük bir dere geçer. Köyün kuzey ve batısını; beyazkayın, fındık, kavak gibi geniş yapraklı ağaçlardan oluşan meşeler çevirmiştir. İlçenin rakımı en yüksek olan köylerinden biridir. Köyün etrafını saran meşeler, yabani meyve ağaçları, 1700 rakımlı bu köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Komşuları; Erim, Gönülaçan, Sarıçiçek köyleri ve Gürcistan Cumhuriyeti ile sınırdır. Yaylalar Mevkii’nde ufak tefek gölcükler vardır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,arıcılık ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde tereyağı,çeçil,tulug peyniri ve kaymak gibi süt ürünleri büyük şehir ve Avrupa'daki köylülere pazarlanmakta.Köyde üretilen kaz ve ünlü Posof Beyaz balıda pazarlanmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz