Yaylabaşı Köyü Hakkında Bilgi Olur Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Olur Yaylabaşı Köyü - Yaylabaşı Köyü Hakkında - Yaylabaşı Köyü Tanıtımı - Yaylabaşı Köyü Resimleri
İlçe: OLUR

İl: ERZURUM


Köy Muhtarı: Recep ŞAHİN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 442 856 21 11

Cep Telefonu: 0 545 500 21 25


Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 53

İle Uzaklığı: 189 km

İlçeye Uzaklığı: 17 km

Rakım: 1680 m


Tarihi

Köy, uzun yıllar Ermeni mezalimine uğramış olup, Ermenı baskınları, istilalarıyla kaybedildiği savaş yıllarından sonra cumhurıyetle gelen bağımsızlıkla beraber temel taşını İslamıyet ve Turkler'in oluşturduğu haline kavuşmuştur. Ermeni döneminde kamis olarak değiştirilen koy ismi, asıl hüviyetine geri döner dönmez de Yaylabaşı ismini almıştır.

Kültür

Köy, Orta Asya kültürünü yaşamakta ve İslamî değerlere bağlı Türk kültür ve geleneklerıyle iç içedir. Orta Asya kültüründen kaynaklanan göçebe hayatı, yaz aylarında kendini gösterir ve halk, geçimini sağlamak için yaz aylarında yaylalara çıkar. Tipik Doğu kültürüyle yoğurulmuş köy halkı, sıcak ve misafirperverdir.


Coğrafya

Erzurum iline 191 km, Olur ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Karasal iklimin hüküm sürdüğü bir köy olmakla birlikte, 2000'li yıllarda meydana gelen küresel olaylardan etkilenerek, iklim ılmanlaşma eğilimi göstermektedir. Karasal iklimle beraber zaman zaman Karadeniz iklimine de benzerlik görülmektedir.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu bulunmakla beraber, yetersiz öğrenci sayısı yüzünden kapatılmış ve taşımalı sisteme geçilmiştir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.