Yaylacık Köyü Hakkında Bilgi Seydişehir Konya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Konya Köyleri - Seydişehir Yaylacık Köyü - Yaylacık Köyü Hakkında Bilgiler - Yaylacık Köyü ResimleriKonya Seydişehir Yaylacık Köyü
Yaylacık Köyü Konya ilinin Seydişehir ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: SEYDİŞEHİR

İl: KONYA

Köy Muhtarı: İSMAİL PORTAKALCIOĞLU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 332 594 50 16
Cep Telefonu: 0 536 747 84 08

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000:666
1997:621

İle Uzaklığı: 55 km

İlçeye Uzaklığı: 34 km

Rakım:

1650 m

Yaylacık, yakın zamana kadar sıradan bir köy iken köylülerin girişimi ve ilgili kurumların desteği ile makus talihini yenmiş örnek köylerimizden biri.

Konya-Seydişehir ilçesine bağlı olan eski adıyla Nuzumla yeni adıyla Yaylacık'ta Bizans döneminden kalma bir Kilise ve harabeler mevcut. Bölgenin en yüksek dağı olan Alacadağ bu köy sınırları içinde. Köyün güneyinde Başpınar adıyla bilinen meşhur bir pınar bulunuyor. Köyde birkaç yıldan beri organik tarım çalışmaları yapılıyor. Artık göç alan bir yerleşim birimi haline gelmiş. Hayvancılık ve tarım yanında, eski şöhretini yitirmiş görünse de ev kilimi ve halıcılık köylülerin başlıca geçim kaynağı.

Yaylacık köyü sakinleri, İngiltere, Ukrayna ve Hollanda başta olmak üzere birçok ülkeye organik çilek satıyorlar. Geçtiğimiz yaz köydeki çalışmaları hakkında bilgi vermek amacıyla bizi davet eden ve bu işe başlarken çileği dünya ülkelerine pazarlamak bir yana üretmeyi bile düşünemediklerini dile getiren köy muhtarı İsmail Portakalcıoğlu, çilekte marka olduklarına bir türlü inanamadıklarını her fırsatta dile getiriyor. Halen köyde 115 hanenin tamamı organik tarım işiyle uğraşıyor. Muhtar ve ekibi televizyonlarda boy gösterip bu işin inceliklerini paylaşmaya devam ediyor.

ULAŞIM:

Konyadan Hatıp-Sarıkız-Hatunsaray-Kayadibi-Yeşildere(Detse) üzerinden ulaşılır. Ayrıca Seydişehir’den-Dereköy-Dikilitaş-Ketenli (Çalmanta) üzerinden de köye ulaşım mümkün. Çilek üretimiyle birlikte yeni organik tarım ürünleri de deneyen Yaylacıklılar, ziyaretçilerine gereken konukseverliği de gösteriyorlar.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.