Yazıköy Datça Muğla

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Datça Yazıköy Köyü - Yazıköy Köyü Hakkında - Yazıköy Köyü Tanıtımı - Yazıköy Köyü ResimleriMuğla ilinin Datça ilçesine bağlı bir köy.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köye bağlı Knidos antik kentinde dünyanın ilk güneş saati ve hastanesi bulunmaktadır.Benzerleri arasında en güzeli olarak nitelendirilen ünlü Afrodit heykeli de henüz bulunamamış olmasına rağmen Knidos antik kentinin simgesi olmuştur.Burası Ege Denizi'nin en son noktası yani Ege ile Akdeniz'in birleştiği Datça Yarımadası'nın en uç noktasındadır.Knidos'tan Yunan adaları çok net bir biçimde görülebilmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Datça yarımadasının en ucunda bulunan Knidos antik kenti yolu üzerinde bulunan bir köydür.Köye bağlı 1 kilometre uzağında Belenköy adı verilen bir de mahalle vardır.


İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000
1997
Ekonomi

Halkı geçimini badem, zeytin, keçiboynuzu vb. tarım ürülerinin yanısıra arıcılık ve turizm faaliyetlerinden sağlar. Çok fazla miktarda şarap tüketilen köyde ikisi köy içinde ikisi de köy dışında (Esentepe ve Knidos) olmak üzere 4 adet restoran vardır. Antik kent Knidos da idari taksimatta bu köyün muhtarlığına bağlı gözükmektedir. Köye 3 km yakınlıkta deniz kenerındaki Değirmenbükü mevkiinde şarap üretim çiftliği bulunmaktadır.Hem Yazıköy'de hem de mahallesi Belenköy'de eski taş evler vardır.Bağlaröz(Bağlizin),Domuzini,Galamış,KütükBu rnu,Gıyrap,Eştengil,Değirmenbükü,Guylucak,Barkaz, Murdala koyları ve mevkiileri köyün civarında bulunan görülmeye değer yerleri arasındadır.Bağlarözü koyuna marina inşasıyla ilgili bir proje bulunmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur,içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz