Yeniarslan Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri -Yeniarslan Köyü Koyulhisar- Yeniarslan Köyü Hakkında Bilgiler - Yeniarslan Köyü Resimleri
Bilgiler
Nüfus 76 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 58660
Alan Kodu 0346
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe Koyulhisar
Yeniarslan, Sivas ilinin Koyulhisar ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
Yeniarslan Köyü, yaklaşık 150 yıllık bir tarihe sahiptir. Mesudiye’ye bağlı çeşitli köylerden gelenler, Yeniarslan köylüsünü oluşturmuştur. Köyün bir çok yerinde tarihi kalıntılara rastlanmıştır. Galadağı bölgesindeki tepede bulunan höyük, Anıtlar Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır. Kumru bölgesinde uzunluğu 200 metreyi bulan 2 metre çapında Eğriçimen’den gelen dere istikametine doğru bir mağara vardır. Mağaraya birçok defa girmeye teşebbüs edilmişse de sadece 1960’lı yıllarda Daylı Köyü’nden Mehmet Çavuş (Mehmet Arslan) halatları birbirine bağlayarak inmeyi başarmıştır. Mehmet Çavuş’un ifadesiyle mağaranın sonu iki küçük bölmeye ayrılmaktadır. Zaman zaman insanların ses yankısını dinlemek için mağaraya attıkları taşlar deliğin bitiminde yığıntı olduğu için aşağıya inen şahsın alt çıkış noktasını bulunmasını engellemiştir. Zaten teçhizat bakımından yetersiz olan Mehmet Arslan yaralanarak çıkmıştır.

Kültür
BAŞLICA YEMEK ÇEŞİTLERİMİZ ısırgan çorbası, ayranlı çorba, kete (gözleme) kül çöreği, madımak, bazlama, keşkek başlıca yemeklerimizdir.

Coğrafya
Köyümüz Koyulhisar - Mesudiye yolu üzerinde ilçe merkezine 18 km mesafede Koyulhisar' dan Ordu'nun ilçesi Mesudiye' ye giderken İğdir ormanı çıkışında sol tarafta vadi içerisine kurulmuştur. Köyümüzün doğusunda İğdir ormanı ve Eğriçimen yaylası, batısında Mesudiye' ye bağlı Daylı Köyü, kuzeyinde Mesudiye'ye bağlı Keykuş Köyü ve Çukurlar Mahallesi ve Baldıran Çayı, güneyinde İlefolu Yaylası vardır. Ordu - Mesudiye ve İç Anadolu' ya bağlantı yolu köyümüzün yanından geçer. İç Anadoludan Karadenize çıkış sağlayan yollardan biri olması nedeniyle önemli bir yol üzerindedir. ULAŞIM: Köyümüze ve aynı yöredeki diğer köylere ulaşım Tozcan, Mesudiye Seya- hat, Doğuş, Hisar Tur, Yıldıray Seyahat gibi bölgemiz otobüsleri ile yapılmaktadır. Bunların yanında Erzurum, Erzincan, Kars, gibi illerin otobüsleride köyümüze yakın mesafede ilçemiz Koyulhisar'ın hemen altından geçmektedir. Köyümüze Niksar, Reşadiye, Koyulhisar, Suşehri yolundan Koyulhisardan Ordu Mesudiye yönüne saparak gidilir. İstanbuldan gidiş istikameti Gerede- Osmancık, Merzifon, Niksar ve Kelkit ırmağı güzergahından ulaşılır.

İklim
Köyümüz rakımı yüksek olup orman içinde bir köydür. Bu nedenle kışları oldukça soğuk ve karlı, yazları ise kuraktır. Gündüz ve gece arasındaki sıcaklık far- kı oldukça yüksektir. Bu nedenle yazları akşamları dahi soba yakılmaktadır. İğdir ormanı çam ağaçları ile kaplı olup köyümüze ayrı bir güzellik katmaktadır.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 76
1997 128

Ekonomi
Köyün başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılık ve ormandır. Yeniarslan, ekili arazisi az olan, verimli toprağı çok sınırlı bir orman köyüdür. Yapılan tarım, gerek iklim şartları gerek toprağın kıraç olması sebebiyle emeği yeterince karşılamamaktadır. Rakımının yüksek olması sınırlı cins sebze ve meyve yetişmektedir. Ekili arazisi kendisine yetmeyecek kadar az olduğundan geçimini genellikle hayvancılıkla sağlamaktadır. Sabahları bol kırağının olması ürün yetiştirme önünde büyük bir engel oluşturmaktadır. Köyün birçok yerinde yabani fındık ve kiraz yetişmesine rağmen ziraat fındığı ve kiraz geliştirilememiştir.

Meyve ağaçları olarak yabani ahlat, encep, aluç, kuşburnu, erik ve elma gibi iklim şartlarına dayanıklı ağaçlar bulunmaktadır. Yeniarslan, bir orman köyü olmasına rağmen ormandan da yeterince faydalanamamıştır. Batı yönü açık olan Yeniarslan’ın etrafını hilal biçiminde çeviren ormanlarda çam, meşe, fındık, gürgen, pelit, köknar, kavak gibi birçok ağaç çeşidi vardır. Orman içerisinde ve arazide bir çok mantar çeşitleri de bulunmaktadır. 1920-1960 yılları arasında köyün birçok yerinde faaliyet gösteren kireç ocakları köylünün önemli bir geçim kaynağı halindeyken, 1960’lı yıllarda bazı ailelerde dokuma tezgahı kurarak o günün şartlarında kazanın ekonomi bakımından en güçlü köyü haline gelmiş olmalarına rağmen ne yazık ki gelişen teknolojiye ayak uyduramadıkları için hem dokuma tezgahları hem de o bölgenin en kaliteli kirecini çıkaran ocaklar işlevini kaybetmiştir. Yeniarslan’da eski zamanlarda, ormana yakın olmanın avantajıyla tarım araçlarının her türünü üretip, bunun ticaretini yaparak geçimini sağlayan aileler de gelişen teknoloji sebebiyle artık bu işi yapmamaktadır. Nüfusun artması toprağın yetersiz ve verimsizliği, Yeniarslanlıları aş ve iş sorunuyla karşı karşıya bırakmıştır. Anadolu’nun diğer köyleri gibi göç, Yeniarslan’ın önemli sorunudur. Çoğunluğu İstanbul olmak üzere Ankara ve Niksar’a göçen Yeniarslanlılar, inşaat işçiliğinden başlayarak çeşitli meslek dallarında kendilerini geliştirerek işyerlerini kurmayı başarmışlardır. Aynı zamanda çeşitli kamu kuruluşlarında çalışan lise ve üniversite mezunu Yeniarslanlı memurlar da vardır. Eğitimin de önemini kavrayan köyün birçok genci, halen üniversitelerin çeşitli bölümlerinde okumaya devam etmektedir. Kışın 15 haneye kadar düşen Yeniarslan, emeklilerin ve çalışanların tatilini köyde geçirmek istemeleriyle yazın 70-80 haneye ulaşır. Geçim derdi için köyden göçenler, hayatın yıpranmışlığı ile emekli olup tekrar köye dönerek özlem duyduğu yaşama kavuşmanın huzuru ile günlerini geçirmektedir. Evlere kadar getirilen su, telefon, elektrik sayesinde, köy hayatını teknolojik nimetlerden faydalanarak yaşama imkânı sağlanmıştır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Ertan ALEMDAR
2004 - Adem TOPAL
1999 - Adem TOPAL
1994 - Adem TOPAL
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ancak evlerdeki içme suyu çok kireçli olduğundan eskiden kalma mahalle çeşmelerinden akan su içme suyu olarak kullanılmaktadır.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün girişinden itibaren yayla yönündeki çıkışına kadar ana yol Devlet vatandaş işbirliği ile 2000 M2 parke taşı döşenmiştir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz