Yeniaynalı Köyü Merekez Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Düzce İli Köyleri - Yeniaynalı Köyü Merkez - Yeniaynalı Köyü Hakkında - Yeniaynalı Köyü Tanıtımı - Yeniaynalı Köyü Resimleri


Düzce

Bilgiler
Nüfus 476 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 81000
Alan Kodu 0380
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Düzce
İlçe Merkez
Yeniaynalı, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün adı köyün camisinde bulunan şifalı bir aynadan gelmektedir. Köyün halkınin büyük cogunlugu Ordu dan gelen göçmenler tarafından oluşmaktadır.Köyün kurucusu Deli İbraam Lakaplı,kişidir.Kendisi Düzce ovasının en güzel ve önü en açık olan yerleşim yerini bulmuş,sonrasında akrabalarını ve komşularını da buraya çağırarak köyün kurulmasında yapı taşı olmuştur.Köyün kurucusu ile ilgili olan bu son cümleleri,bazı kişiler kabullenemeyip silse bile,zoruna gitse bile,onlara tavsiyemiz ya kabul et ya terket.

Kültür
Köyün yöresel yemekleri: keşkek yemeği, mısır ekmeği ve kabak tatlısıdır. Köyde Karadeniz tipi halk oyunu oynanmaktadır. Düzce merkezine 10 km uzaklıktadır. Köy ormanlık bir arazinin sırtına dayanmaktadır. Köyün büyük bir bölümü Düzce Ovasının üstündedir. Karadeniz ikliminin nedeniyle köyde fındık yetişmektedir. Köyde Karadeniz ikliminde yetişen her türlü sebze ve meyve yetişmektedir. Köyün toprakları oldukça verimlidir.


İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 750
2000 476
1997 515

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Çoğunluk fındığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Hasan Karslıoğlu

2004 - Hasan Karslıoğlu
1999 - Mustafa Ejder
1994 - Şakir Demirel
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamaması nedeniyle taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır. Köyde ayrıca bir market, restorant ve sürücü kursu bulunmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz