Yenibahçe Köyü Maden Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yenibahçe Köyü Maden-Yenibahçe Köyü Tanıtımı -Yenibahçe Köyü Hakkında -Yenibahçe Köyü ResimleriYenibahçe, Elazığ ilinin Maden ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: MADEN - İl: ELAZIĞ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:Bilgi yok

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 80 km

İlçeye Uzaklığı: 45 km

Rakım: 1370 m

Tarihi
Köyün eski adı, eski tapu ve nüfus kayıtlarında Gerre, Geri veya Gere olarak geçmektedir.

Köy; Sofiyan, Keçelan, Tvilikan, Seferan ve Aşağı Gerre (Gerda Cerinı) adında 5 mahalleden oluşmaktadır.

Köyün nasıl ne zaman kurulduğu ile ilgili kayıtlı bir bilgi olmamasına rağmen köyün yaşlılarının anlattıkları bilgi ışığında palunun gökdere köyünden gelindiği söylenmektedir.Buna kanıt olarak eskilerden kalan soy ağacı gösterilebilir...

Kültür
Köy halkı zazalardan oluşmaktadır. Günlük konuşma dili zazacadır.

1970'li yılların sonlarından itibaren köyden batıya özellikle Bursa, İzmir, İstanbul ve Mersin gibi sanayi şehirlerine büyük göçler olmuştur.Ayrıca köy halkının erganiye yakın olması sebebiyle diyarbakır kültürüde de hakimdir yörede genellikle halk oyunlarıyla ve insanlarının sıcaklığıyla bilirinir.

Coğrafya
Elazığ iline 80 km, Maden ilçesine 45 km uzaklıktadır. Runik dağı eteklerinde kuruludur.karşısında kuşkana(tencere) tepersi vardır aşağı gerre kısmında köyün içinden dere geçmektedir.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 161
1997 216

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 1990'lı yıllara kadar köyde tarımsal alanda daha çok patates, soğan, fasulye ve buğday ekimi yapılmakta idi. Ancak bu ürünlerin ekonomikliğini yitirmesinden sonra daha çok elma, armut, çilek gibi ürünlerin üretimi artmıştır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - ali kümüş

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz