Yenice Köyü Akçakoca Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Düzce İli Köyleri - Yenice Köyü Akçakoca - Yenice Köyü Hakkında - Yenice KöyüTanıtımı - Yenice Köyü Resimleri
Bilgiler

Nüfus 231 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 81650
Alan Kodu 0380
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Düzce
İlçe Akçakoca
Yenice, Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi

Köyün adı muhtemelen devlet tarafından verilmiştir.Yöre halkının bir kısmı 93 harbi sırasında bir kısmıda kan davasından dolayı Rize Abu Hemşin bölgesinden göçmüştür. Bunlar kendilerini "Abutsi" diye adlandırırlar. Rize-Ardeşen Salanköy'den gelen KELEŞ ve DERVİŞOĞLU sülalesinin bir kolu da burada yaşamaktadır. Komşu köy Hemşin halkının konuştuğu "Hemşince" denen dili bilmezler. Fakat günlük konuşma dilinde hemşince menşeli kelimeler kullanırlar. Fındık tarımı başlıca geçim kaynağıdır.Büyük şehirlere göç oldukça yoğun gerçekleşmekte olup köy nüfusu geçmiş senelere oranla düşüktür. Köydeki belirli aileler;KELEŞ,BİLEN,ALBAYRAK,BERBER,MEMİŞOĞLU,KİBA R ve DERVİŞOĞULLARI aileleridir.

Kültür

Köyün gelenek, görenekleri hakkında detaylı bilgi olmamakla birlikte, kendilerine 'Hemşinli' diyen Karadeniz kokenli insanlardan oluşan topluluk, Karadeniz insanının örf-adet ve geleneklerini sürdürmektedir. Yemekleri: HUSLİ ÇORBA, KARİŞUK, DEÇÇİLİ BOREK, HAŞİL, KENÇKUN, MUHLAMA ve Doğu Karadeniz bölgesine has kara lahana yemek türleridir.

Coğrafya

Düzce iline 54 km, Akçakoca ilçesine 15 km uzaklıktadır.
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 207
2000 231
1997 256

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Enver Şahin

1999 - Münir Kutluata
1994 -
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz