Yenice Köyü Akhisar Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akhisar Yenice Köyü - Yenice Köyü Hakkında - Yenice Köyü Tanıtımı - Yenice Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: 2009 - İbrahim Kaya

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Tarihi

Köyle ilgili Osmanlı döneminde 16.-17.yy’lara ait Saruhan Sicil Defterlerine göre Aşiretlerin son iskanlarındaki dağılışlarında Musacalı Aşireti'nin Yenice civarında yaşadıkları belirtilmektedir.


Kaynak:İbrahim, Gökçen; 16.ve 17. Asır Sicillerine göre Saruhan’da Yürük ve Türkmenler, Marifet Basımevi, 1946,s.94


Kültür

Köyde evlenme: Birbirini seven gençlerden erkek tarafı kızı isteterek sevgilerini ortaya çıkarırlar. Dünürcülüğe genelde perşembe akşamları gidilir. Kız verilirse genel olarak pazar akşamı köy imamı ve yakın akrabalarla kız evine gidilir. izdivacın hayırlı olması için dua toplanır. Ailelerin anlaştığı bir akşam da oğlan tarafı kıza, kız tarafı da oğlan'a kıyafet giydirir.yüzük takma merasimi yapılır.gençler sazlı sözlü eğlenir. Ailelerin samimiyeti arttıktan sonra nişan töreni yapılır.sazlı sözlü olarak veya mevlit töreni düzenlenerek takı (avet) takılır. Düğün pazar günleri yapılır,Cumadan börek açılır. cuma akşamı çevreden gelecek misafirler için komşular misafirleri paylaşmak için oğlan evinde toplanır. Cumartesi günü çevreden misafirler gelir. akşama evlerde misafirler ağırlanır,misafirlerin masrafları için oğlan evi konak evlerine çay ,şeker, sigara ve yemek dağıtır. Pazar günü öğleden sonraya kadar sazlı sözlü eğlence olur veya mevlit okutulur.köyün sancağını damadın yeğenlerinden biri taşır.sancak yere düşerse bayraktar koç keserek ceza öder. Öğle yemeğinden sonra gelin alınır oğlan evine getirilir. gelin eve girerken oğlan tarafının dedesi, ninesi, anne, babası gibi yakın akrabaları geline zeytin ağacı, koç, keçi, tarla vb. bağışlar. gelin eve girince damat ve arkadaşları tüfek atar. Geline düğün günü mutlaka oruç tutturulur. düğünden birkaç gün öncesi resmi nikah ve imam nikahı kıyılır. Akşam, damat ve arkadaşları yatsı namazı için camiye gider.camide damatın ayakkabıları çalınmasın diye sağdıçlar nöbet tutar. ayakkabılar çalınırsa sağdıçlar bedel öder.namaz çıkışı cemaatle gerdek evine gelinir. dua edilir.damat gelinin yanına uğurlanır.en az iki rekat şükür namazı kılan damat sonra eşiyle izdivaç eder. Yemekler. keşkek, nohut, pilav,hoşmerim, börek fasulye salata vb'dir.

Coğrafya

Manisa iline 65 km, Akhisar ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 792
1997 - 790

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, 5 sınıflı ilköğretim okulu vardır 2007 de 1 anasıfı açılmıştır. 1.2.3. sınıflar birarada 4.5. sınıflar bir arada eğitim yapılmaktadır. okulun 2 lojmanı vardır. lojmanların kapı, penceresi tadilat gerektirmektedir.okulda bilgisayar da bulunmaktadır. çevirmeli bağlantı ile internet vardır. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köy sokakları asfalt ve parke taş ile döşemedir.köy de 4 kahvehane, 3 bakkal vardır. 2 camisi vardır.1 zeytinyağı fabrikası vardır.köyün üst tarafında yatır bulunmaktadır