Yenice Köyü Merkez Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Yenice Köyü - Yenice Köyü Hakkında - Yenice Köyü Tanıtımı - Yenice Köyü Resimleri
İlçe: MERKEZ

İl: ÇORUM


Köy Muhtarı: AHMET TEBEROĞLU


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:0(364)2532130

Cep Telefonu:0(536)9583596


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000-84

1997-98

İle Uzaklığı:22 km

İlçeye Uzaklığı:22 km


Tarihi

Köyün adına 1826 yılında Osmanlı döneminde Padişah II. Mahmut tarafından dağıtılan Yeniçeri Ocağı'ndan ayrılan bir kişi tarafından kurulması nedeniyle Yenice denmiştir. Yeniçeri'lerin dağıtılması ile İstanbul'dan kaçarak gelen o tarihlerde İstanbulluoğlu, daha sonraları İsmicanoğlu'da denildiği rivayet edilen kişi şu anki köyün bulunduğu boş alana gelerek ufak bir hayvan damı yapıp bu bölgeye yerleşmiş. Zamanla değişik yerlerden ve çevre yerleşim yerlerinden gelenlerin yerleşmesi ile nüfus çoğalmış.Köyün en köklü ailesi ilk yerleşen kişiden gelen Anaklı soyismi ile bilinen Haydarlar Sülalesi'dir.


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

yılı muhtar

2009 Arap Köse
2004 Ahmet Teberoğlu
1999 Arap Zavur
1994 Yılmaz Köse
1989 Hasan Anaklı
1984 Hasan Ali Köse

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi , YerelNet


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz