Yenigürle Köyü Hakkında Bilgi Orhangazi Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yenigürle Köyü Orhangazi Bursa Hakkında - Yenigürle Köyü Orhangazi Bursa Tanıtımı - Yenigürle Köyü Orhangazi Bursa Bilgileri - Yenigürle Köyü Orhangazi Bursa Resimleri

İlçe: ORHANGAZİ - İl: BURSA


Tarihçe

Köy ermeni halkı tarafından bilinmeyen bir tarihte kurulmuştur. Köyün yaşlılarından alınan bilgilere göre müslüman göçmenler bölgeye 1916 yılında, Vodina, Selanik, Drama (Yunanistan), Petriç (Bulgaristan), Koçana (Yugoslavya) ve Batum (Rusya) şehirlerinden gelerek yerleşmişlerdir.

Köyün ermeniler tarafından kullanılan asıl ismi bilinmemektedir. Müslümanlar tarafından verilen isim, Gürle-i Cedid (Yeni Gürle), ise müslüman halkın kurduğu komşu köye (daha sonra Gürle-i Müslim, şimdi ise sadece Gürle) dayanmaktadır.

Köyün eski halkı daha çok ipek böcekçiliği, dericilik ve zeytincilik ile uğraştığından, bölgede, eski ve kullanılamaz duruma gelmiş saklama ve işleme merkezleri bulunmaktadır. Maşatlıktaki ipek fabrikası, bazı binaların girişindeki toprağa gömülü bir ton civarında deri muhafaza edebilen taş küpler ve 20 tona varan kapasitelerdeki zeytin fıçıları örnek olarak sayılabilir.

Köyün kilisesi, günümüzde tahrip edilmiş durumda olmasına rağmen, hala ziyaret edilmektedir. İlk yerleşimcilerden kalan hamam ise, yakın geçmişe kadar her iki Gürle köyü tarafından geleneksel gelin hamamı olarak kullanılmıştır. Göçmenlerin yerleşimi sırasında çalışır durumda bulunan dört değirmenden ise ikisinin kalıntıları tanınabilir durumdadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bursa iline 42 km, Orhangazi ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Köy Muhtarı:
Ahmet ALTIN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:
587 70 71
Cep Telefonu:
0 532 663 38 24


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000/869
1997/875


İle Uzaklığı:42 km

İlçeye Uzaklığı:12 km

Rakım:mSağlık Evi
Var / Faal Değil
Sağlık Ocağı
Yokİlköğretim Okulu
Var / Faal


PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Var


Su Şebekesi
Var
Kanalizasyon
Var

Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz