Yeniköy Köyü Andırın Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Andırın Yeniköy Köyü - Yeniköy Köyü Hakkında - Yeniköy Köyü Tanıtımı - Yeniköy Köyü Resimleri - Azgıt Köyü
Köy Muhtarı: MURTAZA ÇOBAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Yeniköy, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski adı:Azgıt olup sonradan yeniköy olarak değiştirilmiştir.azgıt adı kalesinden dolayıdır.kalesinin bir tarafı kıtoldugundan.hikayesi şöyledir:kalenin komutanına kalenin nasıl oldugunu sorarlar.oda azgıt der.böyleçe adı azgıt olur.yeniköy adıda tatarlıdan ayrılıp yeni bir köy olduğundan dolayı yeniköy olmuştur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 140 km, Andırın ilçesine 7 km uzaklıktadır.köyün arazisi ova olup,sulma kanalı olmadığından dolayı tam olarak kullanılamamaktadır.köyün sınırlarından andırın-göksun karaolu geçmektedir.köyün kuzeyinde panavur,batıda kesik,güneyde orunyuyrt,doguda adere vardır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.ancak tam olarak akdeniz iklimi hakim değildir.kışları çok soguk geçer ve karyağar.yazları nem oranı azdır.iklim yayla turizmine uygundur.

Nüfus :2000 - 339

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz