Yeniköy Köyü Göle Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Göle Yeniköy Köyü Bilgileri - Yeniköy Köyü Hakkında - Gaznefer Köyü - Yeniköy Köyü Tanıtımı - Yeniköy Köyü ResimleriYeniköy ,Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: GÖLE

İl: ARDAHAN

İle Uzaklığı:43km

İlçeye Uzaklığı:38km

Rakım: 1930 m

Nüfus:

2000:797
1997:812

Tarihi

Köyün eski adı Gaznefer'dir gaznefer eskiden gaz lambası yaktıkları için adını gaznefer koymuşlardır

Kültür

Köyde düğünler üç gün sürmektedir. Alevi inancına sahip bir köydür. Köyde Cem Evi yoktur. Yemeklerinden; kesme aşı, hanger, kuymak, ekmekaşı, tırta, pişi, katmer meşhurdur. Ozan Zeynel Çınar adında ünlü bir halk ozanı vardır.

Coğrafya

Ardahan iline 43 km., Göle ilçesine 38 km. uzaklıktadır.Köyden Kura nehri geçmektedir. Üzerinde tarihi bir köprü bulunmaktadır. Ancak köprü bahar aylarında Kura nehrindeki buzların çözülmesi sonucu tahrip olmuştur.Köy iki tepe arasında ormanlık alan içinde bulunmaktadır.Yazın 4 ay süre ile yaylaya çıkılmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışı, altı ay karla kaplıdır. Köyün akarsularında Alabalık ve Mirza balığı başta olmak üzere birçok tatlı su balığı bulunmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve ormancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz