Yeniköy Köyü Merkez - Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Yeniköy Köyü - Yeniköy Köyü Hakkında - Yeniköy Köyü Tanıtımı - Yeniköy Köyü Resimleri
İlçe: MERKEZ

İl: GÜMÜŞHANE

Köy Muhtarı: Mehmet PEZÜK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:0 456 248 37 66

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000- 92

1997- 75

İle Uzaklığı: 32 km

İlçeye Uzaklığı: 32 km


Tarihi

Yukarı köy denilen yerde ikamet edilirken haşarı hayvanlardan rahat bulamayan köy halkı,bayır dağında bulunan köy içine yerleşmiş orada da su sorunu yaşamışlar.zamanında ormanlıklarla kaplı olan şimdiki ikamet edilen yere gelince buraya da yeniköy denmiştir, merayal@

Kültür

Köyümüzde halen yaşayan 8 ,10 hane halkı bulunmaktadır.Yaz ayların da nüfus artmakta olup eski kalabalık halini almaktadır.Örf ve adet anadolu köy halini andırır.Sevecen güler yüzlü misafirperver halkı vardır.Büyüğüne saygı küçüğüne sevgi anlayışı halen devam etmektedir.Köy halkı daha çok bahçe ve bostan işiyle uğraşmaktadır.Düğünleri cumadan başlar pazar gününe kadar devam eder.Yemekleri: kartul kavurması,cigitli .Süt kuymağı,haşıl,,mantı,ciger dolması,çorba,mıhla,böyrek,ğayğana,çökelük,kete,hu rma,herle,un haşılı,galacoş,turşuluyahnı,galıya,etkavurma,tayuk haşlaması,çılbır,gendüme,sütlü çorba,lavaş,golot,köhte,bulgur plavı,pirinçplavı,kesme makarna,erüşte,siron,yoğurtlu dolma,kuru fasülye,tezepağla kavurması,kabak çorbası,kabak kızartması,saruğu burma, baklava,sütlaç,lokma,pasta,pestil,pancar kavurması,kuşburnupekmezi,kelem kavurması,vs vs Gelişen Türkiye şartlarında büyük şehirlerde yapılan yemeklerin aynısı köyümüzde yapılır hale gelmiştir.

Coğrafya

Gümüşhane merkezine 32 km uzaklıktadır. köy iki dere yatağının birleştiği yerde transityolun altında dağın eteğine hafifçe yaslanmıştır.Bolodor suyuna ayaklarını sokmuş göyceyse deresinin suyuylada abdest alırcasına rahat bir tavır sergilemektedir.gümüşhane istikametinden gelirken ilk olarak sizi yeniköy sınırlarında Düztarla karşılar.Hemen sağında bayır dağı solunda karaçoğlan karşılar sizi.tam karşı tepede görünen mahallesidir ulukala.aşşağıbahçadan geçerek köye girersiniz.köyün karşısında beylik yanında mezarlık vardır.hürmeten fatihayı okur geçersiniz sevaptır.yol ikiye ayrılır. sağdan giderseniz bolodor deresinde bağlama.haşkaya.yol yine ikiye ayrılır.sağda venk deresinden venge ve rekseneye gidilir.gerigelipte değirmenin ordan sağa devam edildiğinde tütündere istikametinden kuru yazuya oradanda bolodora varılır. Köyün solundan oharıbahça(yukarı).oharı dere, sağında aluçlu.solunda manıya,güngörmez. oharı dağ bulunur.yaylanın içini cıbız keser sınır niyetine.At nalıyla devam eder mesafeler.yol sağdan dağ istikametine döner göyceyseye gitmeden.hemen karakayanın suyundan,mağaranın üstünden ulukalaya çıkılır ,tırmanırcasına.Ama değer yayla havası vardır orada.Doruklarında bütün heybetiyle AYLIYA dağı bulunur.şehrin en yüksek tepesidir aylıya.mahallenin altında Abdaldede yatırı vardır.ulaşım kolaydır.araba yolu mevcuttur. genel anlam da arazi dere boyunca bostan ve bahçelere yetecek kadar düzlük. Hemen bitiminde yoldan sonra dağlar başlar. yapı çok engebeli yaşam şartları zordur.bitki yapısı yer yer meralar,otlaklar.Diğer yerlerde ise genelşde çamlık ve pelitliklerden oluşur.Elma. Armut. kayısı .erik.aşlama.yaban fındığı.ahlet ağaçlarıda mevcuttur.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün ekonomisi daha çok memuriyete dayanır. Köy halkı belli yaştan sonra gurbete çıkar.çıktığı gurbeti kendine yurt edinir. oraya yerleşir. en çok göç istanbula yapılmıştır. bunu sırasıyla izmit,bursa, samsun,trabzon bayburt,erzurum,manisa,alanya,ordu,almaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz