Yeniköy köyü Pertek Tunceli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Pertek Yeniköy köyü - Yeniköy köyü Hakkında - Yeniköy köyü Tanıtımı - Yeniköy köyü Resimleri - İngikov Köyü

Köy Muhtarı: FEVZİ İLGÜN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (428) 665 21 59

Tarihçe

Köyün asıl adının İngikov olduğu sanılmaktatır. Köy köylüler tarafından 1945 yılında Çoteli Mirlerinden satın alınmıştır.

Eski ismi ile "ingikov" ve ermeni bir köyü olarak bilinir. Kilise kalıntılarina halen rastlamak mümkün.yeniköy; genellikle Dere Nahiyesi kökenlerinin gelip, Çoteloğlu beylerinden satın almalrıyla oluşan bir yerleşim alanıdır. Köyde çok havalı genç kızlarına hala kürtçe "ti divika kiza çotelbeye" şeklinde benzetmeye devam edilmektedir. Köy arazisinin köylülüler tarafindan koyduklari sermaye oranında bölüşümü çok hararetli, çekişmeli, gergin anlar yaşatmiştir. Yaşlılarımız o günleri anlatirken kendi aralarında tartışmalara girdiklerine şahit oluyoruz. Arazinin, köylülüğün ön planda olduğu 1950- ile 1975 dönemlerinde gidip gurbette çalışma olanağı bulabilenler bu birikimlerini gelip köyde tarla alarak değerlendirmeye çalışırlardı.

Coğrafya

Tunceli iline 23 km, Pertek ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 170
2000 185
1997 228

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde ikamet edenlerin %70'i işçi emeklisi olup köyde tarım ve hayvancılık da yapılmaktadır.

Kültür

Köyün geleneksel yemeği zılfet ve parxaç tır.

Yenıköy'de en hareketlı, en yoğun nüfusuna yetmışlı yıllarda ulaşmıştır. Bu dönemde köy ılkokulunda öğrencı mevcudu 100'ün üzerıne çıkmıştır. O dönemde Pınarlar'da açılan orta okul olarak anılan okula yaklaşık 35 öğrencı okumaktaydı. Öğrencıler Pınarlar'dakı bu okula her gün 5 km.lik yolu sabah ve akşam yaya katederek öğrenımlerını sürdürümeye çalışırlardı. Köyler arası futbol turnuvaları büyük bir rekabete yol açardı bazen sonu kavgalara kadar giderdi. O dönemlerde köy halkı arasında güzel bir birliktelik vardı. Çoğu kez kışın kapanan köy yolu küreklerle açılılırdı. Hatta çamurlu olan köy yolu ilk defa genç, kadın erek, çocuklar el ele vererek traktörlerle çevrede taş ve çakıl taşınarak yola dökülmüş ve karayollarından alınan taş kırma makinası ile de taşlar öğütülmüş kum haline getirilerek yola serilmiştir ve ilk defa tarihinde köy yolu çamurdan kurtulmuştur. Çevre köylerınden özellikle Gulakurde(Güzeltepe) ve Tanz (Tozkoparan) ile tatli bir rekabet yaşanırdı. Pertek ilçesınde ilk elektirik köye verilmiştir. Köyde meyve bahçelerı oldukça yaygındır, özellikle, elma, armut, cevız vs. meyve ağacının yaygınlaşmasında da 1960 lı yıllarda Tuncelı ziraat müdürlüğünde görevli olan merhum, Hüseyın Çağdaş'ın büyük bir önderliği olmuştur.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vekanalizasyon şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi Pertek Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Avrupa birliğine sunulan Kekik Kokusu Taşısın Rüzgar Pertek Köyleri Kanalizasyon projesiyle 2007 yılında tamamlanmıştır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz