Yeniköy Köyü Şiran - Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Şiraan Yeniköy Köyü - Yeniköy Köyü Hakkında - Yeniköy Köyü Tanıtımı - Yeniköy Köyü Resimleri
İlçe: ŞİRAN

İl: GÜMÜŞHANE


Köy Muhtarı: RAMİS KARA

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 04565621260

Cep Telefonu: 05323527293


Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000- 46

1997- 68

İle Uzaklığı: 112 km

İlçeye Uzaklığı: 12 km

Rakım: 1710 m


Tarihi

Köyün eski zamanlardaki adı kütük köy'dür.Ancak bu insanların diline kötü köy olarak yerleşir.Yöre halkıda köyün adını Yeniköy olarak değiştirir.Yeniköy Gümüşhaneye bağlı Şiran ilçesinin 72 köyünden, Burgababanın güney eteklerinde bir köydür. Yeni köyün etrafı kısmen ormanlıktır. Komşu köyleri Kırıntı, Konaklı (Çivrişon), Aşagörsüt ( Bahçeli),Beydere (Çeküz) Yukarıgörsüt (Yukarıkulaca) ve de Selimiye (Kirazmaşat)tır. Yeniköy başlanğıçta üç mahalleden oluşmuştur. Yukarımahalle, aşağımahalle ve karşımahalle olarak.Son yıllarda köyümüzde çok güzel gelişmeler olmuş Köyümüzden ,Gurbete giden canlarımız,yıllar sonra tekrar köyümüze geri dönmeye başlamış kendilerine çok güzel evler yaparak köydeki mahalle sayısını artırmışlardır.Bunlara Kuzuluk ,Okulunaltı ve Parınbaşınıda ekleyebiliriz.Yeniköyün kuruluş tarihi, kesin olarak bilinmemekle, beraber Yaklaşık 200 ila 250 Yıllık bir geçmişi olduğunuda Şıhlıların ilk köye yerleşen o zamanın çocuğu Derviş Ali Dedenin Doğumu 0/0/1250 (1734) onun büyükleri Babası İbrahim Onunda babası Mustafa namı değer Deli dede ile torun arasındaki yaşıda hesaplarsak o zaman hesaplarımızın doğrulunu ortaya koyuyor.Kırıntı köyünün kuruluş tarihiyle parelellik taşıdığı kesin gibi. Öyleki söylentiye göre iki kardeş bu yöreye gelmişler. Bu kardeşlerden biri Kırıntıya biride Yeniköye yerleşmiş. Yeniköye yerleşen zaatın adı Deli imiş. Köy bu biçimde oluştuğu hep söylenir ve böyle bilinir.


Yeniköy dört kabileden oluşmaktadır. Şıhlılar (Güneller), Karamollagil (Karalar), Badıllılar (Aydınlar), Şefeliler (Şahintaşlar) ve birde Selviler olmak üzere Yeniköyü oluştururlar. Belirttiğim gibi önce Deligil sonra Badıllı, Şefeli ve Karmollagiller Yeniköye yerleşmişler.Yeniköy çok güzel görünümlübir köy olmasýna rağmen geçim kaynağı yok diyecek kadar azdır. Onun için halkın büyük bir kısmı hatta yüzde doksanı dışarda İstanbul, Ankara ve Almanyada yaşamlarını sürdürmektedirler. Yeniköy halkı diğer köylüler gibi köyünü sevmekte ve ilgi duymakta, köylerine yeni yeni ev yapmaktadırlar.


Değerli okurlar ve ilgi duyanlar, yukarıda Yeniköyün kimliğini bildiğim kadar açýklamaya çalıþtım. İnsanın aklına bu köye yerleşenler nereden geldi diye gelebilir. Benim duyumlarıma ve işitiklerime göre bütün türkler gibi kabile olarak orta asyadan önce Kars yörelerine gelmişler ve yerleşmişler. Sonralarýda nedeni bilinmez ama zalım ve zulümün neticesinde, Doğukaradenizin iç kesimi olan eski adı Karaca yeni adı Şiran ilçesine bağlı Karaburga eteklerine gelmiş yerleşmişler.


Yeniköy gelenek ve göreneklerine bağlı, büyük küçük birbirine saygılı bir Alevi köyüdür.Yukarıda belirttiğim gibi halkın yüzde doksanı dışarıda yaşamasına rağmen, yazın çoğunluğu köye tatil yapmaya gelirler. En büyük eğlence ve zevkleri yaylaya çıkmaktır. Kısaca onca mutluluğu yaylada yakaladıklarýna inanırlar. Yeni köyün yayla zamanı Temmuz ve Ağustos aylarına kadar devam eder.

İklim

Köyümüzün iklimi Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri iklimi arasında bir geçiş iklimi özelliği arzetmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçer. Yapılan rasatlara göre 92 yaz günü bulunmaktadır. Yaz günleri Mayıs ile Eylül ayları, kış günleri ise Kasım, Mart ayları arasında geçmektedir.

Köyümüzün iklimi, nemli ve ılık Doğu Karadeniz ve hem yüksek hem de kurak Doğu Anadolu iklim kuşağında bulunduğundan farklı bitki topluluklarının gelişmesine ortam hazırlamıştır


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır fakat kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Su ihtiyacını karşılamak ve tarıma destek amacıyla gölet vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz