Yeniköy Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Türkoğlu Yeniköy Köyü - Yeniköy Köyü Hakkında - Yeniköy Köyü Tanıtımı - Yeniköy Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: Aziz ILIKSOY

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0344-6385048

Cep Telefonu:
0537-3672212

Kültür

Köyde kürt alevileri ile 1951 yılında Bulgaristandan gelen göçmenler birlikte yaşamaktadır. Köyün en güzel bir yönü de yıllardır alevi ve sünni ailelerin çok iyi bir uyum içinde yaşamasıdır. Köyde düğünler cuma gününden başlar pazar günü sona erer. Düğünler davul zurna eşliğinde yapılır halaylar çekilir. Misafirlere 3 gün boyunca yemek verilir. . Köyün insanı çok misafirperverdir Köy de hala büyüklerin eli öpülür ve onların yanında fazla konuşulmaz, ayak ayak üstüne atılmaz.

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 35 km, Türkoğlu ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 250


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün arazi sulu tarıma çok elverişlidir.Pamuk,buğday,şekerpancarı,mısır,soya fasulyesi v.s.topraklara ne ekilse güzel verim alınmaktadır.köyün genç nüfusunun çoğu yurt dışındadır.tarımın yanında büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ta yapılmaktadır.köylünün ekenomik durumu çok kötü değildir

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu olmakla birlikte sadece ilkokul kısmında öğrenci bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, tren istasyonu bulunmaktadır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz