Yeniköymezrası Köyü Kovancılar Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yeniköymezrası Köyü Kovancılar - Yeniköymezrası Köyü Hakkında -Yeniköymezrası Köyü Tanıtımı - Yeniköymezrası Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: M.SALİH DURĞUN
Muhtarlık Erişim Bilgileri: Telefon:
0 424 627 81 60
Bilgiler
Nüfus 131 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 23850
Alan Kodu 0424
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Kovancılar
Web Sitesi
Yeniköymezrası köyü, Elazığ ilinin Kovancılar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Murat Nehri kıyısında kurulmuştur. Köyde daha önce Ermeniler’in yaşadığı bilinmektedir.

1988 yılına kadar, zengin bir tarihe sahip olan Palu ilçesine bağlı olan Yeniköymezrası Köyü, bu tarihten sonra Kovancılar ilçesine bağlanmıştır. Kovancılar ilçe olduktan sonra çok hızlı bir gelişim göstermiş ve Elazığ’ın en büyük ilçesi haline gelmiştir.

Yeniköymezrası, Kovancılar’a 8km uzaklıkta küçük bir köydür. Halkı tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlar. Ada ve çevlik denen kısım Keban Baraj Gölü’nün havzası içinde yer almaktadır. Baraj çok dolmadığı yıllar boş kalan geniş düz alanlara sebze, bostan, fasulye, pirinç …vb ekim yapılır ve Murat Nehri’nden açılan kanallarla sulama yapılır.

Köy, en parlak yıllarını 60 lı 70 li yıllarda yaşamıştır. Sonraları, 90 lı yılların başında hızlı bir göç furyası başlamış ve kısa bir süre sonra köyde çok az aile kalmıştır. Genelde yakın il, ilçe merkezlerine, büyük şehirlere ya da yurt dışına göç eden köylüler pek geri dönmemişlerdir. Kalanlar ise, eskisi kadar tarım ve hayvancılıkla uğraşmamaktadırlar.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Bu sitede yayınlanmasını istediğiniz foto, yazı ve videolarınızı
yenikoymezrasi@hotmail.com web adresine gönderiniz. Değerlendirildikten sonra yayınlanacaktır.
NİŞAN Aileler arasında söz(dilbağı)kesildikten sonra başlar. Nişan hazırlıkları üç gün önceden gelin tarafının kadınları çeyiz sergisi üzerine çağırlar. Gelen misafirler de çeyize katkıda bulunurlar. Nişan günü kız evinde toplanırlar usullere göre önce şerbet sonra yemek ikram edilir kadınlar kendi aralarında eğlenirler. Gelin olacak kıza erkek tarafından takılar ve hediyeler takılır ve kına yakılır. Sonra düğün günü belirlenir düğün hazırlıklarına başlanır.

DÜĞÜN;perşembe ve pazar günleri olmak üzere haftanın belirli günlerinde yapılır. Eşyalar üç gün önceden kız tarafına gönderilir. Erkek tarafı gelinin kaynanası kimse davetiyelerini kendi elİiyle evleri tek tek gezerek dağıtır ve düğün'e başlanır. Erkekler kendi aralarında oyun çıkararak eğlenirler. Köyün meşhur oyunları(ğot ğot ,vız vız)halay çekerek değişik oyunlar çıkararak eğlenirler. Bayanlar kendi aralarında eğlenirler.Gelin almadan bir gün önce kız tarafına gidilir.aynı gece kına gecesi düzenlenir kına yakılarak türküler söyleyerek eğlenilir Ertesi sabah gelin babasının evinden alınarak erkek tarafına getirilir misafirler de yemeğini yedikten sonra dağılır

KÖY YEMEKLERİ:
Gömme (kılor) içli köfte,pilav,işkembe,sarma ekşisi,çavzer ve patilla başlıca yemekleri arasındadır.
Coğrafya

Elazığ iline 60 km, Kovancılar ilçesine 8 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 131
1997 134
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - M.salih Durğun


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz