Yenimehmetli Köyü Polatlı Ankara

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ankara Köyleri - Yenimehmetli Köyü - Yenimehmetli Köyü Hakkında - Yenimehmetli Köyü Tanıtımı - Yenimehmetli Köyü Resimleri
İlçe: POLATLI - İl: ANKARA


Köy Muhtarı: MEHMET YILDIRIM


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:


648 90 10-93

Cep Telefonu:


0536 698 67 51


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:


2000-254

1997-246

İle Uzaklığı: 95 km

İlçeye Uzaklığı: 21 km


Tarih

Kürtce adi Ruta olan köy Polatli ilçesi nin güneydoğusunda, 1063 metre rakımlı Çaldağ’ın güneydoğu yamaç düzlüğünde bulunan kasaba, Polatlı-Yunak karayoluna 2 km, ilçe merkezine ise 20 km uzaklıktadır. Karakuyu, Yoydemir, Yıldızlı Cumhuriyet, Eskikarsak, Sarıhalil, Avdanlı ve Hacımuslu köyleri ile komşudur. 1791 yılında Urfa-Viranşehir’den Rutan aşiretine mensup 4 kabile gelerek, Çingene Çeşmesi mevkiine, daha sonra Sarıhalil Köyü sınırları içinde bulunan Kelmehmet Çayırı’na yerleşirler. Hamam Deresi’ne yakın olan bölgeden sivrisinek dolayısıyla göç ederek bugün ki yerleşmeye gelirler. “Rutan” aşireti Elazığ, Urfa ve Malatya bölgelerinde iskan edilen Ekrad aşiretidir170. Bu kabilelerin akrabaları Mardin Derik kazasında 5 köyde iskan edilmiştir. Günümüzde kasabada ECİYA Taciroğulları, Şahinoğulları, Zergalar, Ottalar ve Çiğırlar ile Kınacılar kabilelerine mensup aileler yaşamaktadır171. 1926 yılında Polatlı ilçesine bağlı nahiye (bucak) merkezi olur. 1917 yılında yaptırılan eski cami yıkılmış ve yenisi 1948 yılında yapılmıştır. Sağlık Ocağı, Jandarma Karakolu, 8 yıllık eğitim veren İlköğretim Okulu, PTT Acentası, eski köy konağı, bakkal, kahvehane, benzin istasyonu ve işletilmekte olan taş ocakları bulunmaktadır. Kaynak suları yönünden zengin olan yörede buğday, arpa, yulaf, pancar, soğan, fi, mısır, kavun- karpuz ve bahçelerde ihtiyaca göre sebze yetiştirilmektedir. Yeşil alan çalışması yapılan yerleşmede kayısı, elma, dut, iğde, akasya ve çam ağaçları görülür. Büyük ve küçükbaş hayvan yetiştirilen kasabada özellikle sığır et besiciliği ve tavuk et besiciliği yapılır. Yaklaşık 18 adet tavuk çiftliği vardır. Geleneksel günlük ekmekleri bazlama, somun, yufka ve lavaş ekmeğidir. Kürt geleneğinin hakim olduğu yörede günlük olarak bazlama ve somun ekmeği yenir. 1926 yılında 68 hane ve 318 nüfuslu olan kasaba 1975 yılında 594 nüfuslu, 2000 yılında ise 66 haneli ve 254 nüfusludur.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ailelerin çoğu çiftçilikle geçinmektedir. Köy halkının yarısından fazlası Polatlı'da oturup yaz aylarında köylerine gelip tarımla ilgilenirler. Kaynak suları yönünden zengin olan yörede buğday, arpa, yulaf, pancar, soğan, fi, mısır, kavun-karpuz ve bahçelerde ihtiyaca göre sebze yetiştirilir. Büyük ve küçükbaş hayvan yetiştirilen kasabada özellikle sığır et besiciliği ve tavuk et besiciliği yapılır. Yaklaşık 18 adet tavuk çiftliği vardır.

Altyapı bilgileri [değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmasının yanı sıra, taşımalı eğitimden de yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Jandarma karokolu vardır. Bakkal, kahvehane, işletilmekte olan taş ocakları bulunmaktadır. Ayrıyeten benzin istasyonu vardır, fakat şu an hizmet vermemektedir.


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz