Yer Elmasının Faydaları Yararları

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
yer elması - yer elmasının yararları - yer elmasının kullanılışıParlak sarı renkte çiçekler açan ve toprak altında patatese benzer yumruları olan bir sebze türüdür. Besleyici bir sebze olan Yer Elması, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Latince Adı: Helianthus Tuberosus.

Yer Elmasının Faydaları:

Vücut direncini ve cinsel gücü arttırır. İçerdiği besin değerleri ile kansızlığa iyi gelir. Anne sütünü arttırmaya yardımcı olan yer elması emziren anneler için de faydalıdır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Romatizma, mafsal ve nikris ağrılarını hafifletir. Basur şikâyetlerini azaltır. Cildi güzelleştirir.

Yer Elması Nasıl Kullanılır?

Yer Elmasının kökü haşlanarak yemeği yapılır ve yenir. Suyu ile saçlar yıkanırsa saç diplerini kuvvetlendirir. Ezilip lapa haline getirildikten sonra şişliklerin üzerine konursa faydası görülür. Besin değerleri yüksek kalorisi düşük bir besin olduğu için diyet yapanlar kullanabilir.
 

SeLeN

Yönetici
Editör
#2
yerelması nedir - yerelmasının yararları nelerdir - şekerhastalığına yer elması - Baş ağrısında yerelmasının faydası - anne sütünü artırmak için yer elması

Bileşikgiller familyasından, çok yıllık otsu bir bitkidir.

Şeker hastaları için faydalıdır. Besleyicidir.

Vücudun direncini artırır.

Kabızlığı giderir.

Anne sütünü artırır.

İdrar söktürür.

Böbreklerin ve Pankreas'ın düzenli çalışmasını sağlar.

Basur memelerine faydalıdır.

Romatizma, Nikris ve mafsal ağrılarından doğan şikayetleri azaltır.

Cildin güzel olmasını sağlar.


alıntı