Yerköy Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
yerköy köyü bilgileri - yerköy köyü tanıtım - yer köy köyü resimleriYerköy, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün 1400 yıllar da akca hoca tarafından kurulmuştur.YERKÖY adını köyün doğusun da ki dağda ki yerbudak ağacın dan almıştır.Orta asyadan gelen belirli ailenin yerleşmesi ile oluşmuştur. Yerköy de uygulanan projeler dünya bankası toprak reformu arazi toplulaştırması yapılmıştır.Tarım bakanlığı 4*50 hayvancılık projesi.Avrupa birliği eğitim projesi.Kırsal kalkınma yem fabrikası projesi.Tarım bakanlığı mera ıslah projesi.bu projeler başarı ile yürütülmektedir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya
Kayseri iline 120 km, Yahyalı ilçesine 10 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 620
2007 621
2000 804
1997 754
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Bu konu hakkında bilgi verilmemiştir.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.Bu okul çevre köylerden gelen öğrencileri de okutup pilot okul görevini de üstlenmektedir.Okulda her türlü donanım mevcuttur.Labaratuvar ve bilgisayar dersleri de okutulmaktadır.Son derece modern bir şekilde eğitim ve öğretim verilmektedir.Ayrıca bu köy yahyalı nın en gelişmiş köylerinden biridir.Yerköy de okuma yazma oranı %100 dür.Bunu yerel gazeteler bile yazmıştır.Tarım ve hayvancılık yönünden de oldukça gelişmiş bir köydür.Köyün bir futbol takımıda vardır.Bu takım kayseri genelinde büyük başarılara imza atmıştır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz