Yerli tramvay İstanbul raylarına iniyor

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yerli Tramvay, Railway Transport Equipment 2009, bugün açılışı yapılacak olan Edirnekapı-Topkapı Tramvay Hattı’nda ilk kez İstanbulluların beğenisine sunulacak.

Tren, makinistin devre dışı kalması halinde otomatik olarak frenleme sağlayan Akıllı Sürüş Sistemi ile donatıldı. Yaklaşık maliyeti 1 Milyon Euro olan araçta yan aynalar yerine, kamera sistemi kuruldu. 1999 yılında ilk prototipi üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvay aracının devamı ve en gelişmiş modeli olan Railway Transport Equipment 2009, tek araçtaki 320 yolcu taşıma kapasitesi, yepyeni görsel tasarımı, yeni üretim teknikleri ve son teknolojik sistemi ile İstanbul raylarıyla buluşuyor.

Railway Transport Equipment 2009 için;
• 200.000 saati aşkın mühendislik saati çalışması yapıldı
• 10 kilometreyi aşkın kablo çekildi.
• 30 binden fazla kablo ucu birleştirildi.
• 300 saati aşkın teste tabi tutuldu.
• Strain-gauge’ler (Birim Uzama Ölçerler) ile aracın kritik bölgelerinde, 40 tona kadar gerilim/dayanım ölçümleri yapıldı.
• Model, 30’u aşkın endüstriyel tasarım eskizi arasından seçildi.

- 2009 yılı Haziran ayı içinde İstanbulluların hizmetine ikili dizi olarak alınacak olan 2009 model tramvay araçlarının dışı ve içi; görsel ve endüstriyel tasarımı ile modern, rafine, ferah, dinamik ve özgün.
- İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nden akademisyenlerin işbirliğiyle, 30’u aşkın endüstriyel tasarım eskizi arasından seçildi.
- SMD Ledli tabela sistemi yolcuları; geçilen istasyonları kırmızı, gidilecek istasyonu ise yeşil ışığın yanıp sönmesi şeklinde bilgilendirecek.
- Son teknoloji CCTV kameralı izleme sistemi ile araç içi güvenliği tam.
- GPRS kaynaklı LCD yayın ve bilgilendirme sistemine sahip Yerli Tramvaydan, 2012’ye kadar seri üretime geçilerek, 18 adet üretilmesi hedefleniyor..

Yepyeni görsel tasarımı ve son teknolojik özellikleri ile yerli tramvay aracı Railway Transport Equipment 2009’un Teknik Özellikleri;

Araç boyu 25 m
Araç genişliği 2.65 m
Araç yüksekliği (raydan) 3.26 m
Araç boş ağırlığı 32 ton
Yolcu sayısı (m2 8 kişi) 320
Maksimum Hız 80 kmh
İşletme hızı 50 kmh
Minimum dönme çapı 30 m

1999 yılındaki ilk yerli prototipten, 2009 model prototipe kadar tüm çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSTANBUL ULAŞIM A.Ş tarafından gerçekleştirilen Yerli Araç Projesi ile İstanbul kendi yapısına en uygun raylı sistem araç ihtiyacını, daha ekonomik karşılayabilme gücü kazanırken, demiryolu teknolojilerinde bilgi ve tecrübeyi, uzman personeli de daha üst boyutlara taşıyor. Çalışmalar aynı zamanda İstanbul’un teknolojik bağımlılığını azatlamayı da hedefliyor.Halen Edirnekapı-Sultançiftliği hattında yolcu taşımacılığı yapan, 300 kişi kapasiteli, 25 metre uzunluğundaki RTE 2000 modeli de üretildiği günden bu yana 300 bin km yol yapıp, 5 milyon yolcu taşıdı.

Yerli Üretimde Yeni Hedef: Railway Transport Equipment 2011’i üretmek.
Sonrasındaki hedef ise Hafif Metro Araçlarının seri üretimine ve Metro, Hızlı Tren, Monoray gibi yeni raylı taşıt teknolojilerine geçmek.