Yerlisu Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Yerlisu Köyü Köyü - Yerlisu Köyü Köyü Hakkında - Yerlisu Köyü Köyü Tanıtımı - Yerlisu Köyü Köyü Resimleri
İlçe: MERKEZ

İl: ERZURUM

Köy Muhtarı: FERİT KOÇ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu: 0 (537) 960 39 79

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 285

İle Uzaklığı: 18 km


Tarihi

Köyün tarihteki yerleşkesi yaklaşık bin yıl olarak tahmın edılmektedır.Köy tarihi ve turistik bir köydür.Köyün en eski ismi erganez dir.Erganez eski ermenilerde büyük belde ve yerleşim yeri anlamını taşımaktadır.Tarihte çeşitli devletlerin eline geçen Erzurum ve yöresinden Yerlisu köyüde nasibini almıştır.Tarihte Selçuklular,Osmanlılar,Ermenilerin gibi birçok devletin eline geçen Yerlisu köyü 1918 de milli mücadelenin başladığı yıllarda türk ordusuna gerek tahıl ve gerekse hayvan bağışında bulunarak katkı sağlamıştır.En eski isminin Erganez olduğu tahmin edilen köyün ismi,erganez yerine Erginis olarak değiştirilmiş ve günümüze kadar Erginis olarak süregelmiştir.Yöre halkı ve insanı tarafından Erginis köyü olarak tanınan ve bilinen köy resmi kayıtlara Yerlisu olarak yazılmaktadır.Erzurum ovasının bu şirin köyü sularının berraklıgı temizliği ve bol olması hasebiyle Yerlisu adını almıştır.Çevresinde bulunan köylere göre daha sulak ve daha yeşil olan bu köy adeta ismiyle müsemmadır.Yeşil yeşil pinik alanları bol ağacı,berrak ve gür suyu,mis gibi kokan çimen kokusuyla Yerlisu Köyü Yazları piknik ve mesire yeri olarak tercih edilmekte ve yerli turist çekmektedir.

Kültür

Köy tarihteki dokusu ve bin yıllık geçmişiyle adeta insanını yoğurmuş,tarih kokusuyla geliştirmiştir.Köy halkı gelenek ve göreneklerine bağlı,düğünde oynamasını cenazede ağlamasını bilen sosyal ve misafirperver halktır.Düğünlerde davul zurna eşliğinde oynanan oyunlar adeta bir bayram havasında geçmektedir.Cenazelerinde ise üç gün yas tutan köylüler acılarını ortaklaşa paylaşmakta ve birinci derecede olan taziye esahiplerine üç gün yemek pişirtmemektedirler. Taziye evinin yemekleri komşular tarafından hazırlanır ve gelenlere ikram edilir.

Ayran çorbası,Kesme aşı çorbası,Su böreği, baklava, gaz lokması, mantı, kartol yahnisi önemli yemeklerindendir.

Köyde futbola olan ilgi yüksektir. Köyler arası turnuvalarda başarıları göze çarpmaktadır.

30 yıl öncesine kadar Erginis ve Umudum köyünün ortak mesire alanı Kalor'da yazın pazar günleri yöre köylerin katılımı ile eğlenceler düzenlenirdi. Bu eğlenceler içerisinde güreşler önemli bir yer tutar Umudum ve Haşkevank(Aktoprak) bir tarafta olurken Erginis(Yerlisu) ve Eğdasor(Arıbahçe) diğer tarafta olur ve büyük çekişme yaşanırdı. Kağnılarla Kalor'a gelenler kağnılarla oluşturdukları çadırlarda piknik yaparlar,bu arada davul zurna eşliğinde köyler kendi aralarında bar tutarlardı. Bu güzel kültürel faaliyet malesef kaybolup gitmiştir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi belediye tarafından yeni yapılmıştır, kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.