Yeşilköy Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yeşilköy Köyü Niksar - Yeşilköy Köyü Hakkında - Yeşilköy Köyü Tanıtımı - Yeşilköy Köyü Resimleri

Bilgiler
Nüfus 74 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 60600
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Niksar
Yeşilköy, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
Yaklaşık 1810 yıllarında Rize'den Ordu Kumru'ya baba anne ve 3 oğlu olan bir aile kendilerine arazi bulmak için göç etmişlerdir.

Hayvancılıkla geçinen daha sonra arazisi küçük olan bu ilçedende kardeşlerden murat(sarı murat) ve yusuf iki kardeş, köyün bulunduğu yerde hayvanları ile birlikte kışı geçirmek için geçici olarak konaklamışlar, daha sonra da buraya yerleşmişlerdir. ailenin geride kalan 3 ferdi anne baba ve bir kardeşleri daha sonra haber alınamamak üzere kumruda kalmışlardır. köyün bulunduğu yerdeki eski sakinleri rumlardır .osmanlı imparatorluğundan şimdiki cumhuriyet dönemine geçiş zamanında zaten az olan rum aileler daha sonra göç etmişlerdir. Kardeşlerden birinin adı Sarı Murat olduğu için, zamanla Sarı Murat köyü, Sarmuğat olarak söylenegelmiştir. Telafuzu zor olduğundan, köyün ismi Yeşilköy olarak değişmiştir. Köy yeşillikler içinde ve adına yakışır bir güzellik sergilemektedir. Yakın zamana kadar Yeşilhisar köyüne bağlı ve mezra niteliğinde olan köyde bilahare bağımsız muhtarlık kurulmuştur.

Köyün eğitim düzeyi çok yüksek olmasından dolayı gurbette çok fazla memur nüfusu bulunmaktadır.

Kültür
Yeşilköy, gelenek ve görenekleri ile güzel bir Anadolu köyüdür. Düğünler Perşembe gününden başlar ve davul-zurnasız düğün olmaz. Köy sakinleri davul zurna ile ev ev dolaşılarak düğüne davet edilir. Ayrıca düğün sahibine hediye vermek isteyen komşuların hediyeleri çocukların başlarında taşıdıkları tepsiler üzerinde ve davul zurna eşliğinde götürülür. Cuma günü köy halkı eğlenir, Cumartesi günü ise dışarıdan gelen misafirler ağırlanır. Hava şartlarına göre misafirler gerektiğinde köy sakinleri tarafından misafir edilir.Düğünlerde etli yemekler, pilav ve tatlı ikram edilir. Yeşilköy'de tarım gelişmiş olduğundan mevsimine göre sebze ve et yemekleri tercih edilir. Yağlaş,leylekgiliği, akıtmagilik ve börekler eskisi gibi yapılmasa da katmer, bişi, yufka böreği sofralardaki yerini halen korumaktadır. Köy sünni olup, bir camisi bulunmaktadır. Halkı eğitime yatkındır.

Coğrafya
Tokat iline 70 km, Niksar ilçesine 5 km uzaklıktadır. Arkası dağa yaslanmış, önü Niksar ovasına bakmaktadır. Köyün arkasında göğkaya diye adlandırılan büyük ve yüksek bir coğrafi oluşum vardır. Komşuları, Niksar yönünde Çimenözü köyü ve Aydınlıkevler, batı yönünde ise Yeşilhisar'dır. Eski Erbaa yolu köyün önünden geçtiğinden Niksar'la ve diğer köylerle ulaşımı rahattır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün arkasında yüksek dağ oluşumu bulunduğundan kış aylarında kısmen faydası olmaktadır.Yaz aylarındada rüzgar esmesini engellediği için yazlar sıcak ve kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri


2007 78
2000 74
1997 83

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım olarak yazın domates şeker pancarı,karpuz,kavun yapılır.Kışın ise pırasa,lahana yapılmaktadır.Ama son yıllarda büyükşehirlere göç verdiğinden nüfusta pek artış olmamaktadır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - İbrahim Çetin
2007 - İbrahim Çetin
2004 - Ahmet Çetin
1999 - Necati Çetin
1994 -
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz