Yeşilova Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ağrı İli Köyleri - Yeşilova Köyü Eleşkirt - Yeşilova KöyüHakkında Bilgiler - Yeşilova Köyü Resimleri

Ağrı
Bilgiler
Nüfus 868 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 04600
Alan Kodu 0472
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Ağrı
İlçe Eleşkirt

Yeşilova, Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesine bağlı bir köydür.


Tarih

Eski ismi Çürük olarak bilinmektedir.
Coğrafya

Ağrı iline 20 km, Eleşkirt ilçesine 14 km uzaklıktadır. köyde pancar,bugday,arpa,nohut,mecimek gibi tarımsal ürünler yetiştirmek ile birlikte hayvancılıgında epey ılerlemıs durumdadır.
İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009]] 1525
2000 868
1997 780
Ekonomi

köydeki her haneden en az bir kişi yurtdışında olmakta olup ayrıca halk gayrimenkül zengini olarak bilinmektedir. ayrıca köy halkı otobüs işletmeciliği,petrol istasyonu işletmeciliği, galericilik gibi çeşitli alanlarda da faaliyetlerini sürdürmektedir. AĞRI Eleşkirt ilçesine bağlı bi köy olup ama sanki kendi başına bi yapısal düzeni olan bi ekonomisi vardır kalkınma süresi hızlı gelişim ve modernleşme konusunda ilerlemeler kaydetmiştir yukarıdada belirttiği gibi yurtdışı ve galericilik yarıca naklıye firmalarıyla da tanınan bu köy doga güzellikleriylede tanındığı için turizm açısından gelişme sağlanmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2006 -h.ramazan YAKUT
1999 -h.zeki YAKUT
1994 -h.zeki YAKUT
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır kullanılmatadır. Köyün [[içme suyu şebekesi]vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz