Yeşiltepe Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yeşiltepe Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Yeşiltepe Köyü - Seyitgazi - Yeşiltepe Köyü HakkındaYeşiltepe, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Kurtuluş savaşında yunan askerlerinin köyde 2 sene kaldığını öğrendim.ve bu savaşta genç kızlar ve gelinler başka bir köye nakladilmiş.sadece yaşlılar ve çocuklar kalmış.köy halkı o dönem kız çeyizlerini ya da değerli eşyalarını köyde bulunan kışın sel gelen ve adına sellik denen yere gömüldüğünü fakat tam buraya yunan askerlerinin çadır kurup bunları bulduğu edndiğim bilgiler arasında.işgal zamanında yunan aekeri köy halkına bi zarar verip vermediği ile bir bilgi aktarılmadı.köyün eski adı sarı bayırdır.bu adıda köyün arkasındaki sarı bayırden aldğı görüşündeyim.son isim değişikliğiyle adı yeşiltepe olmuştur.zaten çok az bi nüfusu vardır.gençlerin şehirlere göçü okul olmaması gibi etkenler bunu tetiklemiştir.
Eskiden hıdrellezde şenlikler yapılırmış şu an köyde bulunan çeşmenin o dönemde bulunmaması nedeniyle içme suyu yakındaki dereden sağlanırmış sabah erkenden çocuklar arasında dereden ilk önce suyu alma telaşı yaşanırmış.

Coğrafya
Eskişehir iline 54 km, Seyitgazi ilçesine 12 km uzaklıktadır.kırka yolu üzerinde ulaşım son derece kolaydır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 203
1997 159

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılır
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 -süleyman celep
1999 -süleyman celep
1994 -süleyman celep
1989 - kazım eren
1984 -kazım eren

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve telefon vardır şuan köyümüzde her evde kullanım suyu vardır​