Yeşilyayla Köyü Gümüşova Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Düzce İli Köyleri - Yeşilyayla Köyü Gümüşova - Yeşilyayla Köyü Hakkında - Yeşilyayla Köyü Tanıtımı - Yeşilyayla Köyü Resimleri

Bilgiler

Nüfus 570 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 81850
Alan Kodu 0380
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Düzce
İlçe Gümüşova
Yeşilyayla, Düzce ilinin Gümüşova ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür
Yeşilyayla Köyü (Büyük Bıçkı) bir abaza (apsuva) köyü olup geleneklerine geçmişten günümüz yaşam koşullarına rağmen devam ettiren nadir köylerimizdendir.

Yemekleri..... çerkes tavuğu olarak adlandırılan ama asıl abazaların yaptığı cevizli tavuk(aktu sızbal) mısır unundan yapılan ve ekmek yerine de yenebilen (abısta), harikulade olan abaza peyniri(kaşar peynirine benzeyen ama tel tel olabilen,genelde örgü peynir diye de bilinen bir peynir türü,iste de kurutulmuşu vardır) (ahul çapa) lahana ve cevizli sos karışımı. fasulye ezmesi, tam yazılışını bilmediğim(ahaluj) hamur açılarak içine abaza peyniri,asıbra denilen bizlerin kullandığı bir baharatla yapılan ve suda haşlanan bir tür hamur işi(biraz mantıya benzer) (açamuka)abısta şeklinde yapılan pişmek üzere iken içerisine abaza peyniri katılarak karıştırılan ve tepsiye konduktan sonra ortasına terayağ ve şeker karışımı minik bir havuz yapılan ve sızball (yoğurt erik karşımı),,acıka tüm bu lezzetlere lezzet katan (biber ve çeşitli baharatlar ve sarımsakla yapılan)cevizlisi kahvaltılık olarak tüketilen çok güzel bir sos çeşidi lezzetlerdir. N.Banu Başkoç- A.Derya Çetin


Coğrafya
Düzce iline 32 km, Gümüşova ilçesine 14 km uzaklıktadır.


İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1200
2000 570
1997 473

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

((2009))ERDOĞAN BAŞKOÇ

2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur, sağlık evi faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz