Yeşilyurt Köyü Ayvacık Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yeşilyurt Köyü Ayvacık Bilgileri - Yeşilyurt Köyü Hakkında - Yeşilyurt Köyü Tanıtımı -Yeşilyurt Köyü Resimleri

İlçe: AYVACIK - İl: ÇANAKKALE

Köy Muhtarı: Ahmet Turgut UÇARMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

752 5810

Cep Telefonu:

0 535 236 2250


Çanakkale
Bilgiler
Nüfus 193 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 17860
Alan Kodu 0286
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Çanakkale
İlçe Ayvacık
Web Sitesi
Yeşilyurt, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski adı Büyük Çetmi (Çepni) idi ve 500 yıl önce Horasan civarından gelen Çepni Türkmenlerin yerleştiği bir çok zengin köydür. 1940ların sonundaki yeni isim verme furyasında köy ismi Yeşilyurt olarak değirtirilmiştir. Köyde Rumlar ve Türkler yüzyıllardır birlikte yaşamışlar ancak Rumlar mübedele ve ekonomik gerekçelerle köyü terk etmek zorunda kalmışlardır.

Kültür

Köyde Türkmen ve Yörük kültürü hakimdir. Köy halkı çok modern olup kaç, göç yoktur. Son 20 yıldır köye Ankara ve İstanbul'dan bazı Sanatcılar ve Zengin meraklılar yerleştiğinden ve Oteller ,pansiyonlar yapıldığından ayrı bir şehir kültürü de oluşmuştur.

Coğrafya

Çanakkale iline 95 km, Ayvacık ilçesine 21 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, EGE İklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 193
1997 284

Ekonomi

Köyün ekonomisi Turizm, Otelcilik,pansiyonculuk ve Zeytinciliğe dayalıdır.. Balıkesir,Çanakkale yöresindeki en lüks Oteller bu köyde bulunmaktadır. Ayrıca ev pansiyonculuğu çok yaygındır. Ankara ve İstanbul'un doğa ve kültüre meraklı zenginlerinin evleri mevcuttur. Köyedeki emlak fiatları büyük şehirlerle kıyaslanacak seviyededir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, Lüks Otel ve Pansiyonlar, Turistik lokanta ve satış yerleri müzeler mevcuttur. ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz