Yeşilyurt Köyü Gördes Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gördes Yeşilyurt Köyü - Yeşilyurt Köyü Hakkında - Yeşilyurt Köyü Tanıtımı - Yeşilyurt Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Tarihi

Köy daha önceden yakındaki şu anda Köprübaşı ilçesine bağlı Kıranşeyh Köyüne bağlı Karacaağaç isimli bir mahalleydi. Daha sonra Yeşilyurt Köyü adını aldı.

Kültür

Köyün gelenek, görenekleri şöyledir: Köy yörük kökenli bir köydür. Önceden hayvancılık yğun olmasına rağmen sonraları gittikçe azalmıştır. Bir çok hanede en az bir inek bulunur. Küçük baş hayvan yetiştiren 2 veya 3 ailedir. Köyde genç nüfus Manisa ve İzmir gibi büyük şehirlere çalışmaya gitmiştir. Bundan dolayı nufüs oldukça yaşlıdır. Düğün törenlerinde keşkek, sulu et haşlama, pilav, helva (irmik), yayla çorba, makarna gibi yiyecekler ikram edilir. Köyde yaşayan kişi sayısı az olduğundan kahvehane ve bakkal yoktur. Camisi vardır.

Coğrafya

Manisa iline 128 km, Gördes ilçesine 18 km uzaklıktadır. Köprübaşı ilçesine 16 km dir.iki ilçe yolunun içindedir. Yolu asfalttır. Yer şekilleri dağlıktır. Düz alan yoktur. Havası temizdir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 183
1997 - 153

Köyde ortalama 50 hane yaşamaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tütün yetiştiriciliği yaygındır. Meyve ve sebze türleri yetiştirilir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ama kapalıdır. Fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Cep telefonları çalışmaktadır. Köy Köprübaşı ilçesi ile Gördes arasındadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz