Yeşilyurt, Köyü Söğüt Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Söğüt Yeşilyurt Köyü Bilgileri - Yeşilyurt Köyü Hakkında - Ahırköy Köyü - Yeşilyurt Köyü Tanıtımı - Yeşilyurt Köyü ResimleriYeşilyurt , Bilecik Söğüt ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: SÖĞÜT

İl:BİLECİK

İle Uzaklığı:48 km

İlçeye Uzaklığı:20 km

Rakım:950m

Nüfus:

2000:295
1997:287

Tarihi

Eski ismi Ahırköy dür ve Osmanlı Devleti nin harası bulunmaktadır. Son yıllarda ismi ,geniş ormanları nedeniyle Yeşilyurt olarak değiştirilmiştir..kurulusunun osmanlidan da eski oldugu tahmin edilmektedir.

Kültür

Köyün yemekleri ;Mercimekli mantı, tontu , yoğurtlu gözleme,yoğurt çorbası meşhurdur.2tane kahve vardır.Biri hep açık, biri bazen açık.biri gençlerin kahvesi biri yaşlıların.1tane bakkal var.ama sürekli açık değil.... köyün batisinda ve orman içinde Gölcük mesire yeri vardir.Ayrica yufka böregi de meshurdur.Simdilerde yapilmamakta olsa da sütlü bulgur pilavi yemeye degerdir.

Coğrafya

Bilecik iline 48 km, Söğüt ilçesine 20 km uzaklıktadır.ama

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: BEKİR GÜNER

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 3677121

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı bulunmakta fakat, kurulduğundan bu yana hiç faaliyette bulunmamıştır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz