Yiğitharmanı Köyü Solhan Bingöl

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yiğitharmanı Köyü Solhan - Yiğitharmanı Köyü Hakkında - Yiğitharmanı Köyü Tanıtımı -Yiğitharmanı Köyü Resimleriİlçe: SOLHAN - İl: BİNGÖL

Köy Muhtarı: MUSTAFA ARAS


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 (426) 724 10 38
Cep Telefonu:Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000
1062

1997
1149İle Uzaklığı:

61 km
İlçeye Uzaklığı:

15 km
Rakım:

1550 m

Bingöl
Bilgiler
Nüfus 895 (2007)
Koordinatlar
Posta Kodu 12700
Alan Kodu 0426
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Bingöl
İlçe Solhan

Yiğitharman, Bingöl ilinin Solhan ilçesine bağlı bir köydür. Eski Adı Xırbızun'dur.


Tarihçe

Köyün tarihine baktığımızda eski yerleşim devrinlerinden olan taş devrine kadar gitmektedir. Köyde taş devrinden kalan verşıfket mağarası bulunmaktadır. Köyde ayrıca bınçır adında yer bulunmaktadır bınçırın ise eski devirlerde ölüm cezası alan kişilerin bınçıv uçurumdan atıldıkları verilen haberler arasındadır.Köyde ayrıca Şerafettin Dağları namı diğer (darrez) ve Yüzenada Gölü(guelê qulink) köy sınırları içindedir. Yüzenada, dibinden geçen - Murat Nehrine karışan - bir akıntının zamanla yüzeyde oluşturduğu bataklığın göle dönüşmesi ve yüzeydeki büyük toprak parçalarının gölün içerisinde yüzer hale geçmesiyle oluşan adacıklar toplamıdır.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyün kültürüne baktığımızda köyün gelenekleri arasında köydeki kişiler uzun eşek oyununu çok oynanmaktadır.Yemekleri ise meşhur yemeği lüel(kömbet) bir çeşit börek gözleme hamur türü yemek tırşıkta meşhurdur. başkada bilen varsa yazsın benden bu kadar unutmadan en sevdikleri şey soğan özellikle cucuğu (kişi başı 25 dönüm soğan tarlaları bulunmaktadır sadece yemek için işin şakası) bilmem zazalara neden fazla soğan yiyiyorsunuz diyorlar araştırmak lazım illaki soğan piyaz aşkına ....siyerun,çîrvîla (kavurmanın haşlanıp soba kuzinesinde tepsi de pişirilen ekmeğin üzerine dökülere yapılan yemek), gemdu ve mastuva yemekleri arasındadır ve çok lezzetlidir yerseniz tabii.
Coğrafya

Bingöl iline 61 km, Solhan ilçesine 15 km uzaklıktadır.
Mezraları

* Gündoğdu (Azat) Mezrası
* Yeni Yerleşim(ağılon) mezrasi
* Keşkan mezrasi

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 895
2000 1.143
1997 1.062
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu, içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi, Ptt şubesi, Sağlık ocağı ve sağlık evi, ulaşımı hakkında bilgi mevcut değildir.

Okul bilgileri: Yiğitharman İlköğretım okulu tek öğretmenlı ve 5 sınıf bırlestırılmıs sınıf olarak egıtıme devam edıyor.


Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz