Yiğityolu Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karayazı Yiğityolu Köyü - Yiğityolu Köyü Hakkında - Yiğityolu Köyü Tanıtımı - Yiğityolu Köyü Resimleri - Mergehal Köyü

İlçe: KARAYAZI

İl: ERZURUM


Köy Muhtarı: SAVAŞ KAHRAMANOĞLU

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 510

İle Uzaklığı: 144 km

İlçeye Uzaklığı: 24 km

Rakım: 1950 m


Tarihi

Köyün kürtçe adı mergehal dir.Yiğityolu adının neden verildiği hakkında bilgi olmasa da yiğit insanları olduğu için verildiği tahmin edilmektedir.1900'lü yıllardan beri şewış torunlarına ait topraklara,yerleşim birimi olarak Hasan ve Hüseyin kardeşlerin temel attığı bilinmektedir.1923'te köye çevreden gelen vatandaşlara kapılarını açan köyün sahipleri köyde kardeşlik ve beraberliğin simgesi olarak anılmışlardır.Köyümüzün nüfus çoğunluğunu yetişkin ve tahsil gören gençler oluşturmaktadır.Köyümüzde her dönem 20 ila 30 askerimiz vardır.1987'den sonra başta istanbul ve Bursa olmak üzere çeşitli kentlere göçler olmuştur.Şu anda İstanbul İkitelli ve Sultanbeylik semtlerinde,Bursa Karacabey ilçesinde ikamet eden birçok Yiğityolu köy sakinleri vardır.Ayrıca Karayazı ilçemizde ticaretle uğraşan köy sakinlerimiz vardır.


Kültür

Köyün gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur.Köyde saygı ve sevginin ağır bastığı,son derece mahafazakar bir yaşam hüküm sürmektedir.Köy halkı misafirperverliğiyle tanınır.Köyde ağırlıklı olarak et yemekleri yenir.Köyümüz kete ve tandır ekmeğiyle meşhurdur.En önemli özelliklerinden biride köyde ki yardımlaşmadır. köy halkı yardımlaşmasıyla eski mezarlıkların etrafı taş surla çevrildi, camii tamiratı ve iki serefeli minare yapıldı ve en önemlisi köy taziye evi yapıldı vb. bir çok işler köy yardımlaşmasıyla gerçekleştirildi.


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılıktır.köyde ve ilçede iş alanların olmaması nedeniyle köyün gençlerinin çoğu istanbulda çeşitli işlerde çalışarak ailelerinin geçimini sağlamaktadırlar.


Altyapı bilgileri

Köyde 180 öğrenci ve 8 öğretmenli ilköğretim okulu vardır. 3 sınıf öğretmeni,1 ingilizce öğretmenı,1 fen bilgisi öğretmeni,1 türkçe öğretmeni bulunmaktadır.Köyün içme suyu şebekesi vardır,ancak sular yetersizdir köylüler günde 1 saat su alabiliyorlar Kanalizasyon şebekesi yoktur.PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.Sağlık ocağı ve lojmanı vardır fakat görevli yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol 16km asfalt, 16 km stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde Turkcell ve Avea gsm şebekeleri aktiftir şebeke gücü çok zayıf olup ancak şebekeler köyün belirli bölgelerinde çalışmaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.