Yıkılgan Köyü Merkez Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yıkılgan KöyüMerkez - Yıkılgan Köyü Hakkında - Yıkılgan Köyü Tanıtımı -Yıkılgan Köyü Resimleri


Amasya

Bilgiler
Nüfus 586 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 05000
Alan Kodu 0358
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Merkez
Web Sitesi [2]

Yıkılgan, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği hakkında çeşitli rivayetler vardır.


Bir rivayete göre, eskiden göçerler, yani kervanlar geçerken bu bölgede konaklarlarmış. Yeşilliğin ve otlakların bol olduğu bir yer olması sebebiyle kervanlar burada konaklarlarmış. Kervan başının burada "Yıkıl, kal" demesiyle köyün adı günümüze Yıkılgan olarak gelmiş.


Bir diğer rivayete göre ise, Amasya'ya göçerler gelir ve kervanında merkep olanları şimdi Aydınlık olan Merkepkışlacığı'na, kervanında katır olanları ise şimdiki Kızıl Kışlacık olan Katırcıkışlacığı köylerine konaklarlarmış. Hayvansız olan ya da kış uzun geçtiğinden, hayvanları cürümsüz olanlar, hayvanları yıkılıp kalanları da Yıkılgan'da konaklarlarmış. Yıkılgan; sürekli yıkılıp kalan anlamında olup, köy, adını buradan almıştır.


keşkek denilen bulgur nohut et ile fırında yapılan yemeği meşhurdur.tarım azalmış meyvecilik yaygınlaşmıştır en çok kiraz meyvesi yetiştirilir. yıkılgan köyü çevcre köylere nazaran daha çok ilgi çekmeyi başarmıştır örnegin misafir perverliği ile (öyle olsun) köyün en zengini kırkayak hasan'DIr.

Coğrafya

Amasya merkezine 19 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 586
1997 504
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.sulama işleri için 1 den fazla sulama havuzları yapılmıştır ve yapılmaya devam edilmektedir. günümüz de damlama sulama yaygınlaşmaya başlamıştır halk bazı konularda bilincli hale gelmeye başlamıştır.bazı kaynakların degerini daha iyi anlamaya başkamıştır örnegn : su

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - KADİR GÖL

2005 - KADİR GÖL
2006 - BEKİR ÇEİKÇ
2007 - DURSUN BİLEN
2008 -AHMET GÜNEŞ

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.kuran kursu da vardır . Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır.çok yerin alt yapısına taş çıkartır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. YIKILGAN KÖYÜNDE MEVÇUT SUYU VARDIR BU SUYA BAŞKA KAYNAKLARDAN TAKVİYE YAPILIYOR VE ALT YAPISI SON DERECE MÜKEMMEL RAMAZAN AYINDADA ALT YAPISI SAGLAM OLDUĞU İÇİN BÜTÜN KÖYE PARKE TAŞ DÖŞENMİŞTİR.Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz