Yıldırımtepe Köyü Çıldır Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çıldır Sabaholdu Köyü Bilgileri - Rabat Köyü - Sabaholdu Köyü Hakkında - Sabaholdu Köyü Tanıtımı - Sabaholdu Köyü ResimleriSabaholdu ,Ardahan'ın Çıldır ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: ÇILDIR

İl: ARDAHAN

İle Uzaklığı:40 km

İlçeye Uzaklığı:2 km

Rakım:1920 m

Tarihi

Köyün eski ismi 'rabat'tır.Etnik çoğunluğu Terekeme Türkleri oluşturur.1 camisi 1 ilkokulu vardır.Şeytan Kalesi adında tarihi ve turistik bir kalesi vardır.İlçe merkezine yürüme mesafesindedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Ardahan iline 40 km, Çıldır ilçesine 2 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yazlar çok sıcak kışlar çok soğuk geçer.

Nüfusu:

2000:319
1997:299

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy oldukça engebeli bir arazide kurulmuştur.Bu nedenle köy içinde tarım yapmak neredeyse imkansızdır.Tarım ürünü olarak genellikle arpa ve buğday yetiştirilir.Ancak köyün esas geçim kaynağı hayvancılıktır.Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılır.Genellikle tüm ihtiyaçlarını kendileri karşılarlar.Yakacak ihtiyacını tezeklerden,giyecek ihtiyacını koyun gibi hayvanların yününden, yiyecek ihtiyacını yine küçük ve büyükbaş hayvanların sütlerinden yapılan peynir, kaymak, gibi ürünlerle giderirler.Sebze ihtiyacını ise kısmen kendileri yetiştirerek sağlarlar.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Nizamettin AKTEMUR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 478 311 2233

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Köyde içme suyu şebekesi olmasına rağmen içe suyu ihtiyacı köyde bulunan çeşmelerden sağlanır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz