Yıldızlar ve Gezegenler - Mars

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Venüs'ün partneri, bütünleyicisi, aşığı Mars. Tüm bilinen çağlarda ve birbirinden farklı bir çok kültürde Mars hep savaş gezegeni olarak bilinir. Kızıl tanrı, Savaş tanrısı, depremler, volkanik patlamalar ve bir sürü felaketin Marsla ilgili olduğuna inanılmıştır.

Bugün ise astrolojik olarak Mars insanın içindeki ve dışındaki savaşları, mücadeleleri gösterir. Kuvveti, enerjiyi, ihtirası, arzuyu, cesareti, inisiyatifi, direnci, aceleciliği, tedbirsizliği, saldırganlık hareketi ve cinsel gücü de temsil ettiğine inanılmaktadır.

Güneş ve Ay ve Venüs'ün isteklerini gerçekleştirebilmek için Marsın hareketine, istekliliğine ihtiyacımız vardır. Yaşamımızdaki ileri doğru atılmış veya atılması gereken adımlarda hep Mars vardır. Amaçlarımıza doğru hareket etme kapasitemizdir Mars. Kişiliğimizi gelen tüm baskılara rağmen koruma enerjisidir Mars.

Haritadaki Mars çok zayıf bir durumdaysa o zaman kendimizi fazla koruyamayız, yok eğer çok güçlü ve saldırgansa o zamanda yaşam ve toplumla entegre olmamızı zorlar Mars. Bu gibi durumlarda çıkan içsel çatışmalar kişiyi mutsuz, huzursuz ve doyumsuz yapabilir. Bundan dolayı haritadaki Marsın durumunu dikkatle ele alıp değerlendirmek gerekmektedir.

Ayrıca Mars cinselliğin, seksin ve fiziksel enerjinin de planeti olduğundan kişinin aşk ve cinsel hayatını da gösterebilir (Venüs ile beraber). Örneğin Balık burcundaki bir Mars, kişinin fizik enerjisini düşürebilir, sürekli yorgunluk, uykuya doyamama, hareket isteksizliği getirebilir.

Aşk ilişkilerinde sorunlar aşk da, sevgide ikilemler, çatışmalar getirebilir. Bir yandan aşırı duygusallık ve ihtiraslar verirken kişiye diğer yandan uyum sağlama ve çatışmalardan kaçma çabası verir. Aşırı yoğun duygular ve alkol zihinlerini dağıtabilir. Bu çok kısıtlı bir örnek ve anlatımdı, Haritada Marsın bulunduğu ev ve diğer planetlerle yaptığı açılarda çok önemlidir.

Marsın bu temsil ettiği olumlu veya olumsuz olabilecek hareket biçimlerini Mars transitleri ile takip edebilir ve enerjiyi daha üretken kullanmak için bu özel devinim tarihlerinden faydalanabiliriz.

Koç burcu ve 1. Evin doğal yöneticisi olan Mars, Akrep burcu ve 8. Evi de yönetmektedir. Yine Oğlak burcu ve 10. Evde güçlenen kendini iyi ifade edebilen Mars, Terazi de ve 7. Ev ile Boğa ve 2. Evde kısıtlanır yine Yengeç burcu ve 4. Ev de rahat değildir.


MARS HANGİ BURÇLARDA

KOÇ BURCUNDA

Mars yöneticisi olduğu bu burçta bütün marifetlerini ortaya koyar. Cesur, atılımcı, girişimci özellikler verir. Sert ve oldukça hükmedicidir. Ortalığı karıştırmak, hareketlendirmede öncülük yapar. Mücadele etmek için vardır adeta. İnandığı şeyler için sonuna kadar savaşmaktan çekinmez.

BOĞA BURCUNDA

İnatçılık çok fazladır. Aklına koyduğunu, inandığını elde etmek için hiçbir engel tanımaz. Kendine karşı gelinmesine tahammülü yoktur. Kızınca tehlikeli olabilir. Bedensel zevklerine düşkündür. Duygular örtülmüştür. Sadece elde etmek için yaşar.

İKİZLER BURCUNDA

Bağımsızlığına düşkün, hırslı biridir. Zeka yönü çok güçlüdür. Zorluklara, sorunlara kolay çare bulabilir. Zekası ile her şeyin üstesinden gelebilecek özgüvene sahiptir. Etkili konuşması sayesinde insanları peşinden sürükleyebilir. Fiziksel yönden çok güçlü değildir. Çok çabuk yorulur. Kaba kuvvetle mücadele yerme, kelimelerle savaşmayı tercih eder.

YENGEÇ BURCUNDA

Çabuk parlayan, sinirlenen, huzursuz bir yapıdadır. Duygulara kapılarak kinlenebilir. Heyecanlıdır, fakat hareketsizdir. Özgüveni zayıftır. Zor durumda kalınca çareyi uyumakta veya kaçmakta bulur. Aslında oldukça yeteneklidir ama özgüven ve dengeyi sağlamada başarısız olduğundan, yeteneklerini ortaya koymada çok zorlanır.

ASLAN BURCUNDA

Çok ateşli, çalışkan, cömert ama biraz küstahtır. Kendini çok beğenir ve güvenir. Tembelliğe sabrı yoktur. Gururludur. Taviz vermekten, boyun eğmekten hiç hoşlanmaz. Ona göre gerçekten istenilince yapılamayacak şey yoktur. Güç ve mücadele isteyen sporlardan hoşlanır. Elde etmeyi düşündüğü şeyi, her türlü yola başvurarak, gerekirse çok iyi rol bile yaparak mutlaka elde eder.

BAŞAK BURCUNDA

Duyguları sürekli baskı altındadır. Bu yüzden genellikle huzursuzdur. Hissettiklerini açıklamakta zorlanır. Öfkesinin altında açıklayamadığı çok farklı sebepler vardır. Neye ilgi duyuyorsa, o konuda başarılı olmaya kararlıdır. Zorlanır, yıkılır, umutsuzluğa düşer ama o hep çabalar. Aceleci ve telaşlıdır, aradığı düzeni yakalamakta zorlanır. İhtiyaç duyulduğunu hissetmek onu mutlu eder, var gücü ile hizmete koşar. Başkaları ile ilgili kritik durumlarda soğukkanlıdır.

TERAZİ BURCUNDA

Şiddet, kavga, gürültü, patırtılara daima karşıdır. Böyle durumları yumuşatmaya, dengelemeye çalışır. Arabuluculuk yapmada, kırgınların arasını düzeltmede başarılıdır. Adil, dürüst ve tarafsız olmaya özen gösterir. Eğlenmek, dostluk ve arkadaşlık hayatın esas gayesi olmalıdır. Marsı Terazide olan insanlar çok çekici bir havaya sahip olurlar. Çapkın olurlar. Bir kişiye bağlanmak yerine, hayatını yaşamayı tercih ederler.

AKREP BURCUNDA

Her an kızmaya, tepki göstermeye, öfkelenmeye, meydan okumaya hazırdırlar. Ancak bu halini gizler. Çok sakın bir tablo çizer. Kontrollü ve kararlı olur. Kuşkucu duyguları çok kuvvetlidir. Sanki her şey, herkes onların düşmanıdır. Aslında onlar kendileri ile barışık değildirler. Menfaatleri daima ön plandadır. Acıma duygulan sanki yoktur. Zirveye ulaşmak için her şeyi yapar. Operatörlük için çok ideal bir konumdur. İradeleri, seks yönleri çok güçlüdür. İnatçılıkları ile kimse yanşamaz.

YAY BURCUNDA

Yaydan fırlamaya hazır bir ok gibidir. Maceraya hazırdır. Özgürlüğünü korumasını bilir. Sürekli aktiftir. Kendi sorunları yanında başkalarının problemlerine de çözüm bulucudur. Zekası çok keskin,

dili de oldukça sivridir. İnandığı konuların şiddetli savunucusudur. Ateşli, coşkulu, son derece enerjik, ani sinirlenir ve öfkelidir.

OĞLAK BURCUNDA

Amaçlarını ve hedeflerini iyi belirleyip, yılmadan ona ulaşmak için çabalar. Kararlılığı sayesinde yavaş ama emin ilerler. Kendi koydukları kurallar doğrultusunda yürürler. Sessizce insanları kontrolleri altında tutup yönetmeye çalışırlar. Maddi değerler ön plandadır. Çok iyi düşünüp, çok iyi plan yapar ve kendini tek bir konuya kilitleyerek çalışabilir. Bu başarıya ulaşmada çok önemlidir. İnsanlara güvenmez, kimseyle fazla samimi olmak istemez. Yöneticilik için iyi bir konumdur.

KOVA BURCUNDA

Kendi düşünceleri ve buluşları ile dünyayı adeta yönlendirmek ister. Sanki zaman kalmamış gibi, hızlı bir temposu vardır. Bu acelecilik ortalığı karıştırır. Sözünü sakınmaz, gerçekten nasıl düşünüyorsa öyle konuşur. İnsanlar üzerinde nasıl etki bırakacağını düşünmez. Alışılmış, monoton kurallarla ilgilenmez. Hayatın yeni icatlarla ilerlemesi için, insanlara yenilikler verebilmek için tüm enerjisini kullanır. Akıl ve keskin zekası ile sorunları önceden tahmin edebilir. Giyimden yaşam biçimine kadar tuhaf, alışılmamış bir tarzı vardır. Özgürlüğü asla kaybetmek istemez.

BALIK BURCUNDA

Hayal dünyasının renklerini yaşamda bulamamanın kırıklığı vardır. Huzursuzluk, kararsızlık içindedir. Sorunlardan kaçmaya meyilli olup, iç aleminde savaş verir. Ani öfkelenip, olmadık yerde tartışmalara girebilir. Ama gerçek sebebini kendi de bilmez. Sezgilerine güvenir. İnsanların iç alemlerini sezebilir. Resim, bale, perde, sahne gibi alanlarda başarılı olur.


MARS HANGİ EVLERDE

1. EVDE

Bedensel güçlülük, ataklık, cesaret, kimseye kulak asmama, her durum ve yerde bencillikle kendini gösterme; iddiacılık, tartışmaya ve kavgaya hazır olma. Kızgınlık arımda gücünü, sözünü esirgemez, fakat kin tutmaz. Sabırsızlık, çabuk öfkelenme, acele ve düşünmeden hareket ederek boşuna enerji kaybı. Başla, gözlerle ilgili sorunlar.

2. EVDE

Kazanma konusunda iddialı, dik kafalı, inatçı. Aklına koyduğunu yapmak için engelleri yıkma, kazandığı gibi çabuk yok etme, kendi işini kurma, başkalarının emrinde çalışamama. Vermeyi kendi dilerse cömert, zorla istenirse cimri, sinirlenince küfürbaz. Para ve mal elde etme hırsı, yüksek çalışma kapasitesi.

3. EVDE

Daima lider olma tutkusu yüzünden arkadaş bulmada zorlanır; kavgacı, kırıcı. Politik bir yorumcu. Kardeşler, yakın çevre ile ilişkilerde sorunlar; hep dediğim olsun savaşı içinde. Bilimsel konulara meraklı, araştırıcı, keşfedici, cesur ifadelerle yazabilme. Keskin zeka, uzunca bir dil, yerli yersiz münakaşaya hazır olma.

4. EVDE

Çabuk öfkelenme, duygulara kapılarak sonradan pişmanlık getirecek söz ve davranışlarda bulunma, çok çabuk değişme, bir küskün, bir barışık, bir coşkulu, bir kızgın. Aile içi geçimsizlik, anne baba ile anlaşmazlık, erken yaşta evden ayrılma. Huzurlu olacağı yeri kurma savaşı, ev ve aile ile ilgili konularda kavgalar.

5. EVDE

Ateşli, iddialı bir aşık, çok kıskanç bir sevgili, bitmeyen kavgalar, cinsel açlık yüzünden erken evlenme veya evlilik dışı ilişkiler. Yükselme hırsı, risklere cesurca atılma, dramatik rol kesme, kayıplar. Çocuklarla geçinememe, kendinden emin olma, sorumluluk yüklenme.

6. EVDE

Kaza tehlikesi, sağlık sorunları, enerji, çalışkanlık, çalıştığı alanda en mükemmele ulaşma hırsı. Her şeyde daima en iyiyi bulma çabası, eleştiricilik, acelecilik yüzünden fırsat kaçırma, güvendiği kişilerden zarar görme. Para çaldırma veya kaptırma; kesici aletlerle ilgili bir işte çalışma. Bilimsel çalışmalar, detaylı işlerde sabırlı olma, metodlu ve ciddi çalışma, her şeyi kahramanlık boyutlarında gösterme.

7. EVDE

Gürültülü, patırtılı bir evlilik. Eşine söz hakkı tanımama, çabuk kızma, kendi anlayışına uygun davranılmasını bekleme. Fazla açık sözlü olma yüzünden, sosyal ilişkilerde sorunlar, ortak çalışmalarda anlaşmazlıklar, kavgacı ve bencil arkadaşlar, kendine zarar verme, düşünceleri ve davranışları arasında bir türlü denge kuramama.

8. EVDE

Tutkulu, yıkıcı, yakıcı duygular, cinsel tatminsizlik, normal dışı cinsel arayışlar, aşk ve tutku uğruna her türlü anormal çarelere baş vurabilme. İstediği şeye mutlak olarak sahip olma. Miras konularında sorunlar, kayıplar, bir kavgada veya savaşta hoş olmayan yaralar alma.

9. EVDE

Felsefe, bilim, eğitim, öğretim alanlarında uğraşmaya yatkın, inançlarının doğruluğuna ve üstün olduğuna inanır, bu yolda savaşmaktan çekinmez. Yüksek not alma, başarılı ve birinci olma hırsı. Düşer, kalkar, sıfırı tüketir ama hep çalışır, onu köşeye sıkıştırmaya çalışan kişiyi onun silahı ile acımadan vurabilir. Ben bilirimciliği, yüzünden sık sık hatalara düşme. Spora ilgi, yarışma zevki, yaptığı işin hakkım verme. Acelecilik ve maceraperestlik.

10. EVDE

Yükselmek, şan, şöhret sahibi olmak, zirveye göz dikme. Bunun için hırsla, cesaretle ve önüne çıkan engelleri acımadan yıkarak çalışma, pratik, çabuk düşünebilme. Yetki sahibi olma, önderlik yapma, meslek alanında tutkularını elde etme için gözü kara davranabilme, iftiraya uğrama tehlikesi. Kendini çok üstünmüş gibi görme, etrafa meydan okuyucu tavırlar.

11. EVDE

Hareketli bir arkadaş çevresi, yüksek idealler, umutlar ve bunlara ulaşma savaşı. Kalıplaşmış kurallara, eskimiş geleneklere baş kaldırma, yemlik yapma, insanlığa faydalı olabilecek buluşlar yapma. Dostlukların bozulması, gizli düşmanlıktan kurtulamama. Özgürlük aşkı, herşeye karşı çıkma ve abartıcılık.

12. EVDE

İç dünyada yaşanan sıkıntılar, endişeler, duygularını ifade edememe veya yanlış anlaşılma yüzünden incinme. Kendini savunma gayesiyle düşmanca davranma; zarar görürüm endişesi ile kendine ait şeyleri saklama. Sessiz ve derinden giderek kendini kabul ettirme isteği. Gizli işlerde çalışarak kendine güvenini kazanma. Rahatlık veren alışkanlıklara bağlılık, kendine kolay söz geçirememe, aşk ilişkilerinde dengesizlik.