Yolaçan Köyü İdil Şırnak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
yolaçan köyü bilgileri - yolaçan köyü tanıtım - yolaçan köyü resimleriYolaçan, Şırnak ilinin İdil ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün ismi Kürtçe, Nerinci olup ilk olarak Suriye-Turkiye sınırında kurulmuştur.Yöredeki yerleşim birimlerinin isimleri devlet tarafından Türkçe olarak değiştirildiği zaman Yolaçan ismi verilmiştir.İlk olarak kurulan eski Nerinci Türkiye-Suriye sınırında yer almaktaydı.İki ülke arasında sınır antlaşması imzalandığında eski Nerinci boşaltılmış olup, köylülerin bir kısmı Suriye tarafına, geriye kalan kısmıda bugün Yolaçan olarak bildiğimiz ve eskisine göre İpek yoluna daha yakın olan yeni Nerinciyi kurmuştur. Türkiye ve Suriye sınırında kaçakçılık yapan kaçakçılar köyün içinde bulunduğu bölgeyi sık sık kullanmaktaydılar.Ancak sınırlar teknolojik olarak donatıldığından beri herhangi bir kaçakçılık olayı görülmemiştir.Çevresine göre çukurda kurulan köy. verimli arazilere sahiptir.Genellikle bugday.kırmızı mercimek ve arpa yetiştirilir.Köy zengin su kaynaklarına ssahip olmasına rağmen tarımda sulama sorunu vardır.Ancak ticari olmayan sebze yetiştiriciliğinde kullanılır.Köy bir dut cenneti olup siyah dutlarıyla meşhurdur.(xurşit)

Köy kürt köyü olmasına rağmen aşireti yokdur.Halk kürdün karakteristik özelliklerini sahiptir. Pilav ve et yemeklerini güzel yaparlar.Kızları da okula gönderirler.okuma yazma oranı bölge geneline göre oldukca yüksektir.Köyün ileri gelenleri Nihat ve Hüseyindir.(1982 de bu köyde öğretmen olarak görev yapan Recep Yılmaz)
Coğrafya

Şırnak iline 105 km, İdil ilçesine 40 km uzaklıktadır.Akşamları köyden Suriye tarafındaki ışıklar görülmekte olup köy, çevresine göre çukurda kurulmuştur.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 197
1997 196
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
 

K

Kayıtsız Üye

#2
Hüsen yin ve Nihat kimdir ckartamadıçm köyün ağası arazi sahibi abdulah aslan onun baba anesi sene 1960 lı yılarda köyün muhtarıydı yaklaşık 35 sene görev yaptı HACİ HATİCE ASLAN RUHUNA ELLFATİHA