Yolağzı Köyü Posof Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Posof Yolağzı Köyü Bilgileri - Sinsetipgürcüce Köyü - Yolağzı Köyü Hakkında - Yolağzı Köyü Tanıtımı - Yolağzı Köyü ResimleriYolağzı,Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: POSOF

İl: ARDAHAN

İle Uzaklığı:96 km

İlçeye Uzaklığı:15km

Rakım: 1550 m

Nüfus:

2000:199
1997:169

Tarihi

Köy tarihiyle ilgili yazılı kaynak bulunmamakla birlikte köyün çok eski yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Söylencelere göre tarihi köy 16 mahalleden oluşmaktadır. Bu yerleşim yerlerinden kalan tarihi kalıntılar; çilligöl, kanlıgöl, büyük gölün üstündeki tepe,dereçayır ve kilise mevkiinde kalıntılar bulunmaktadır. Tarihi köyün çok kalabalık olduğunun kanıtları ise; mevcut ormandaki çegiller,kuruçayırdan ormanın alt kısımlarına kadar inen sulama kanalı kalıntıları ve şimdi tarla olan gorhana mevkiindeki mezarlık. Tarihi köyden kalıntı bulunmayışının bir sebebide eskiden yapıların çoğunlukla ağaç yapılar olmasıdır. Kilise mevkiinde bir kilise ve civarında başka yapıların olduğunu temel kalıntılarından anlıyoruz ama bir taş yapı kalıntısı yoktur. Tarihi köyün bir zamanlar tamamen boşaldığı bu bölgenin ormanla kaplandığı bilinmektedir. Köy yakınlarındaki en eski kalıntılar Nenenin kürünü'nün yanındaki sarp kayalıkta sulu oda ve kuru oda denilen 2 adet kullanılmş mağaralardır. Sulu odanın doğal mağaranın içine duvarlar örülerek oda haline getirilmiş, kapı kanadı ve söveleri muntazam bir şekilde taştan yapılmıştır mağara tavanından damlayan suların biriktirildiği birde taştan oyma büyükçe çanak bulunmaktadır. Bu kalıntılar bu odalarda uzun süre yaşayanların olduğunu göstermektedir. Mevcut köy tahminen 1750'li yıllarda,ÇIĞMALAR denilen sülalenin dedeleri Acara'dan,Ahıska'ya giderken burası sıklıkla bir ormanmış dağın tepeden şuanda köy sınırlarına dahil olan Kuru Göl, Çilli Göl, Kızıl Göl, Sisala Göl, Büyük Göl ,Küçük Göl' ü görür ve elindeki balta ile ağaçları işaretleyerek daha sonra bu alana gelir.Ormandan kestiği ağaçları burada çatma ederek ev yapar gider döner. Acaristan'dan evini çocuklarını alıp bu köye gelerek yerleşir.Ormanın içinde açtığı yerde evlerini yapar.İkinci olarakta Polikler denilen sülalenin dedeleri Orta Asya'daki POSUK denilen bir Türk soyundandır.Orta Asya'da gördüğü zulüm ve şiddetten kaçmak zorunda kalınca Acaristan'a giderken Çığmaların dedeleri ile tanışır ve bir birini komşu kabul edip buraya yerleşirler ve müteakiben de diğer aileler gelerek köye yerleşirler. Köy halkının kökeni Posof'un tamamı gibi Kıpçak / Kuman Türkü'dür.

Köy Adının Kaynağı

* Eski adı "'Sinsetipgürcüce ruzgarın soğukla beraber şiddetle estiği ve sıcağınında çok etkili olduğu anlamındadır.
* Yeni adı "Yolağzı" ise;köyün ilçenin batısındaki en son köyüne giden yol üzerinde olmasına izafeten verilmiştir.

Köyü Oluşturan Sülaleler

* Koşlar= Gürcistan'ın Acaristan bölgesi Batum ilinden gelmişlerdir.
* Polikler= Orta Asya'dan Çıldır'a ordanda bu köye gelmişler.
* Makitler= Posof'a bağlı Günbatan köyünden gelmişler.
* Unciler= Posof'a bağlı Kopuzlu köyünden gelmişler.
* Kadolar= Amasya'dan gelmişlerdir.
* Yekeler= Posof'a bağlı Alköy'den gelmişler.

Kültür

Köy geleneklerine bağlı bir köydür. Düğün, nişan, bayramlaşma, cenaze ve pek çok cemiyetler geleneklere bağlı kalınarak yapılır. Düğünlerde davul, zurna, tulum ve akordiyon eşliğinde halaylar, barlar ve Şeyh Şamil Kafkas oyunları başlıca oynanan oyunlardır. Ve sadece Posof'a özgü olan deve oyunu da vazgeçilemez bir oyundur. Köyün en önemli yöresel yemeği khinkal'dır.

Coğrafya

Ardahan iline 96km, Posof ilçesine 13,5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi'nin etki alanı içersindedir.genellikle batı ruzgarı ve poyrazla birlikte doğu karadeniz ve kara iklimi etkilidir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,arıcılık ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur . sağlık evi var ancak kullanılmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol steblize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün kanalizasyonu yoktur.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz