Yolgeçti Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Yolgeçti Köyü - Yolgeçti Köyü Hakkında - Yolgeçti Köyü Tanıtımı - Yolgeçti Köyü Resimleri - Sitavuk Köyü
İlçe: MERKEZ

İl: ERZURUM


Köy Muhtarı: SÜLAYMAN TAĞARCIK

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 855

İle Uzaklığı: 14 km

İlçeye Uzaklığı: 0 km


Tarihi

Köyün eski adı "sitavuk" tur. İsmini ermenilerden aldığı sanılmaktadır ancak Atatürk Üniversitesinden Doç. Dr. Ali Sinan BİLGİLİ bu görüşe karşı çıkar ve köyün ismiyle ilgili şunları yazmıştır; “Si” ve “tavuk” olmak üzere iki kelimeden meydana gelmiştir. Si, Farsça üç demektir. Türkler yer adı verirken Üç-kilise, Üç-Tepe, Üç-Ağaç örneklerinde olduğu gibi genellikle üç kelimesini kullanırken her nedense burada Farsça üç sayısını kullanmışlardır. Bölgeye gelen Türk obasına ait tavukların gezindiği yer olması hasebiyle köy kurulurken bu isim verilmiştir.

Ermenilerin merkez ilçesi konumunda olduğu söylenmektedir Ermenilerden kalma birçok ev, ahır ve samanlık halen varlığını sürdürmektedir. Köyde bulunan, ermenilere ait kilise yaklaşık 20 yıl öncesine kadar varlığını sürdürmekte iken, tabiat koşulları nedeniyle yıkılmıştır. Ermenilerden kalma su kuyusu (tulumba) halen varlığını sürdürmektedir. Ancak etrafı kirletildiğinden dolayı suyu içilmez. Köy merkeziyle iç içe hava mevzi komutanlığı kışlası (radar üssü) bulunmaktadır. Köyün yerli halkı olarak bilinen 7 hane olup, diğer nufus köye kadastro yapıldıktan sonra göç etmiştir. Köyün nufusu karma nufus özelliğindedir.

Kültür

Köy Halkının büyük çoğunluğu köyün Erzurum'a yakınlığından dolayı eğitim seviyelerini tamamlamış sayılır.Köy halkından bir çok doktor.mühendis.öğretmen yetişmiştir..Konu Eğitim olunca Köyün en önemli değerlerinden Rahmetli Mehmet KİLİT Efe'den (Hacı Efe) bahsetmek lazım,bu mübarek insan sayesinde Köy halkının yüzde doksanı Kuran ve fıkıh ilmi almıştır, köyde yıllarca insanlar arasında kurduğu dostluk ve kardeşlik bağıyla köyün manevi havasını müspet yönde en üst seviyeye çıkarmıştır,Köy halkı rahmetliyi anarken göz yaşlarına hakim olamamaktadır.

Yemekleri

En önemli yemekleri arasında Hıngel (mantı) yer alır. Köy nüfusunun çoğunlukla Ahıska göçmeni oluşundan dolayı hamur işi yemekleri revaçtadır. Mesala su böreğini çok iyi yapan hanımlar vardır. Ayrıca civil peyniri meşhurdur. Köy halkı haziran ayıyla birlikte yaylaya çıkarak, yaz sonuna kadar yayla hayatı yaşar. Erzurumun yerli aileleri kışlık peynirlerini (fıçı) genellikle sipariş usulü yaylaya çıkan halka yaptırmaktadır. Fıçı peyniri kışın evlerin sıcak yerlerinde göğertilerek (göğ peynir) tadına doyulmaz bir hale getirilir. Batı bölgelerinden gelen misafirlere ikram edildiğinde 'küflü peynir nasıl yiğilir' diyenler olur.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır fakat yeterli değildir. Sağlık ocağı ve sağlık evi mevcut olup, görevli personeli bulunmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.