Yoncalı Köyü Bayat Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum Köyleri - Bayat Yoncalı Köyü - Yoncalı Köyü Hakkında - Yoncalı Köyü Tanıtımı - Yoncalı Köyü Resimleri
İlçe: BAYAT

İl: ÇORUM


Köy Muhtarı: İSMAİL CEYHAN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:0 (364) 386 21 68

Cep Telefonu:0 (536) 369 92 58


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:2000-1285

1997-2053


İle Uzaklığı:102 km

İlçeye Uzaklığı:22 km

Rakım:1270 m


Tarihi


Resmi kaynaklarda köyün kuruluşu hakkında kesin bir bilgi yoktur.Büyüklerden öğrediğimiz bilgilere göre;İlk yerleşim yeri köyün tam kuzeyinde halkın dilinde yukarı köy denilen, su kaynağı bulunan yere osmanlı zamanında iki kardeş gelip yerleşmişler.Sonra bu iki kardeşin birinin çocukları aşağı yoncalıya diğerinin çocukları yukarı yoncalıya yerleşiyorlar.Hatta yukarı yoncalıya yerleşenler daha kalabalık olduğu için camilerini yukarı yoncalıya getiriyorlar. Köyün ilk adı LAPA idi. İki köyün halkı kardeş çocukları olduğu için arazilerini bölmemişler.Hatta son yıllara kadar kabileler tarlalarını bölmüşler meyvelerini ortak indiriyorlardı. Sonradan köy arasındaki bazı tatsızlıklardan dolayı iki köyü ayırmak istediler.Fakat araziyi bölmek mümkün olmadığı için resmi birimler bunu kabul etmediler. 1970 lerden sonra köyün adı YONCALIolarak değiştirildi. Köyün coğrafi konumu Karadeniz iklimi ile aynı özelliği taşıdığı için eskiden gerçekten Lapa lapa kar yağıyordu.Belki de adı burdan geliyordur.Şimdi de Yoncalı denmesi yine yeşilliğinden gelmektedir. Alt yapı olarak her iki köyün içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır.Sabit telefon hattı ve elekriği vardır.Köyde üç tane cami orta mahallede bir sağlık ocağı,aşağı mahallede bir ilköğretim okulu yukarı mahallede bir ilköğretim okulu vardır. Ulaşım olarak Çoruma 102 km Bayata 26 km olup,Yoncalı Bayat arası hala stabilize bir yoldur. Nüfus olarak 2000 yılı resmi kayıtlarına göre 1285 kişidir.Fakat 1960lardan beri köyden göç devam etmektedir.Belki şimdi bu nüfusun yarısı bile yoktur. Köyden ilk göç Bayatın Kızılırmak yakınındaki ova köylerine olmuştur.


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 İsmail Ceyhan
1999 Zeynel Balta
1994 Sait Yüce
1989 Lütfi Çilek
1984 Sadık Göken

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Tarım Bakanlığına bağlı Yoncalı Köyü Tarım Merkezi bulunmaktadır.

Görevli personel Veteriner Hekim Gürsel GÜR .Hayvan kayıt güncellemesi,hayvan Programlı aşılamaları,küpeleme,tarımsal ve hayvancılık örnek projeleri bu merkezce yürütülmektedir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz