Yörgüç Köyü Şarköy Tekirdağ

DeMSaL

Özel Üye
#1

Yörgüç Köyü Şarköy Tekirdağ konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Yörgüç Köyü Şarköy Bilgileri - Yörgüç Köyü Hakkında - Yörgüç Köyü Tanıtımı - Yörgüç Köyü Resimleri

İlçe: ŞARKÖY - İl: TEKİRDAĞ
Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Tekirdağ
Bilgiler
Nüfus 313 [(2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 59800
Alan Kodu 0282
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Tekirdağ
İlçe Şarköy
Web Sitesi
Yörgüç, Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Yörgüç Köyü'nün kesin kuruluş tarihini bilmesek de, 700 sene evvel Konya Karaman'dan gelen Türkler bu bölgeye yerleşmişler. Köye ilk yerleşen kişinin Naim Ağa olduğu söyleniyor. Eskiden bu köyde "Yorgo'nun Çiftliği" adında bir çiftlik varmış. Daha sonra bu çiftlik "Naim Ağa Çiftliği" diye anılmış.

Yörgüç Köyü, tarihte kahraman olarak isimleri geçen kişilerin doğduğu köy. 26 sene köyde muhtarlık yapan 77 yaşındaki eski muhtar Naim GÜLTEKİN; nişan kabiliyeti yüksek, Gelibolu'da Fransız cephanelerini basan kahraman Tahir Efe ve Silistre kahramanı Musa Paşa'nın Yörgüçlü olduğu söyleniyor. Balkan Harbi'nde Yörgüç köyünden çok şehit verildiğini söyleyen Naim GÜLTEKİN, Balkan Harbi'ne köyden 70 kişinin gittiğini, bunların çoğunun şehit olduğunu, ancak çok azının geri döndüğünü sözlerine ekliyor.

Köyde bulunan asırlık ağaçlar, eski bir çeşme, mezar taşları ve caminin avlusundaki musalla taşı Yörgüç köyünün göze batan tarihi kalıntılarıdır. Köy mezarlığında bulunan tarihi meşe ağaçları ve mermer sütunlar, bir zamanlar burada bir yerleşme biriminin bulunduğunu gösteriyor. Ayrıca haç işaretli mezar taşları, burada başka toplumların yaşadığını gösteriyor.


Coğrafya

Tekirdağ iline 76 km, Şarköy ilçesine 11 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Köy nüfusu Gacal'dır. Gacal: Trakya'nın ilk gazilerinden Gazi Süleyman Paşa ile bu topraklara ilk yerleşen Türk akıncılarına verilen ad.
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 313
1997 313

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

58 hane 350 nüfustan oluşan Yörgüç köyü, yeraltı su kaynakları bakımından zengin bir konuma sahip. Köyün en önemli gelir kaynağını büyükbaş hayvancılık oluşturuyor. Günde ortalama 2000 lt süt üretiminin gerçekleştiği Yörgüç köyünde küçükbaş hayvancılığın yeri çok az.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgiler

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz