Yörücek Köyü Malkara Tekirdağ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yörücek Köyü Malkara Bilgileri - Yörücek Köyü Hakkında - Yörücek Köyü Tanıtımı - Yörücek Köyü Resimleri
İlçe: MALKARA - İl: TEKİRDAĞ

Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Tekirdağ
Bilgiler
Nüfus - [(2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 59300
Alan Kodu 0282
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Tekirdağ
İlçe Malkara
Web Sitesi
Yörücek, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Topraklarının büyük bir bölümü ekilebilir arazidir. Çok az bir miktarı otlakiye olarak kullanılmaktadır. Köy orman bakımından yoksun olmakla beraber, şahıslara ait ufak koruluklar yer almaktadır. Köyün sınırları içinde akarsu yoktur. Köyde bulunan Çayderenin suyu kışın çoğalır, yazın azalarak, kurur. Köyün hudutları içinde kar ve yağmur sularım taşıyan ufak birkaç dere vardır. Yörücek köyü Osmanlı imparatorluğu döneminde bir Türkmen Beyinin çiftliğiymiş. Çiftliğin adı Beyin lakabı olan Bolpaça adıyla bilinirdi. O zamanlar sadece bir han binası olan bu çiftliğe, 93 Harbinden sonra Bulgaristan'ın Osmanpazar ilçesinden göçmen Türkler gelir. Burada saece bir bina ile karşılaşmca, burada kalmak istemezler ve burada durmayacağız, yürüyeceğiz demişlerdir. Yalnızca bir gece konaklarlar. Sabah bol su ve ağaçlık bir bölge olduğunu görünce akşamki kararlarından vazgeçerler ve burada kalıp, yerleşmeye karar verirler. Yürücek kelimesinden gelen "Yörücek" adım köyün adı olarak koyarlar. 20 Temmuz 1920'de Yunanlıların Tekirdağ'a asker çıkarmaları ve Tekirdağ'ın işgal edilmesiyle, Yörücek köyü işgalin en acı günlerin! yaşarmıştır. 1922 yılında Yunanlılar, Yörücek ve çevresinde vahşet yaratmışlar ve birçok kişiyi şehit etmişlerdir. O yıl şehit olanların anısına ve öldürüldükleri yer olan Çaydere mevkiinde Şehitler mezarlığı bulunmaktadır. Kurtuluş Savaşının kazanılmasından sonra 13 Kasım 1922'de Tekirdağ Yunan işgalinden kurtulunca, Yunanlılar ve Ermeniler köyden kaçmışlardır. Cumhuriyet döneminde Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'dan gelen .göçmenler köye yerleştirilmiştir.

20 Temmuz 1920'de Yunanlıların Tekirdağ'a asker çıkarmaları ve Tekirdağ'ın işgal edilmesiyle, Yörücek köyü işgalin en acı günlerin! yaşarmıştır. 1922 yılında Yunanlılar, Yörücek ve çevresinde vahşet yaratmışlar ve birçok kişiyi şehit etmişlerdir. O yıl şehit olanların anısına ve öldürüldükleri yer olan Çaydere mevkiinde Şehitler mezarlığı bulunmaktadır. Kurtuluş Savaşının kazanılmasından sonra 13 Kasım 1922'de Tekirdağ Yunan işgalinden kurtulunca, Yunanlılar ve Ermeniler köyden kaçmışlardır. Cumhuriyet döneminde Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'dan gelen .göçmenler köye yerleştirilmiştir. 20 Temmuz 1920'de Yunanlıların Tekirdağ'a asker çıkarmaları ve Tekirdağ'ın işgal edilmesiyle, Yörücek köyü işgalin en acı günlerin! yaşarmıştır. 1922 yılında Yunanlılar, Yörücek ve çevresinde vahşet yaratmışlar ve birçok kişiyi şehit etmişlerdir. O yıl şehit olanların anısına ve öldürüldükleri yer olan Çaydere mevkiinde Şehitler mezarlığı bulunmaktadır. Kurtuluş Savaşının kazanılmasından sonra 13 Kasım 1922'de Tekirdağ Yunan işgalinden kurtulunca, Yunanlılar ve Ermeniler köyden kaçmışlardır. Cumhuriyet döneminde Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'dan gelen .göçmenler köye yerleştirilmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur 2007 genel seçimlerinde tekirdağ ilinden seçilen prof.dr.Necip Taylan bu köy nüfüsuna kayıtlıdır

Coğrafya

Tekirdağ iline 70 km, Malkara ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - saim taşdelen
1999 - ilhan ünal
1994 - veli güngör
1989 - ilhan ünal
1984 -salih esen

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz