Yukarıbeşpınar Köyü Sungurlu Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1

Yukarıbeşpınar Köyü Sungurlu Çorum konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Çorum Köyleri - Sungurlu Yukarıbeşpınar Köyü - Yukarıbeşpınar Köyü Hakkında - Yukarıbeşpınar Köyü Tanıtımı - Yukarıbeşpınar Köyü Resimleri
İlçesi: SUNGURLU

İl: ÇORUM


Köy Muhtarı: İSMAİL BABAYİĞİT


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:0(364)3522158

Cep Telefonu:0(535)6050069


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:2000-138

1997-108


İle Uzaklığı:87 km

İlçeye Uzaklığı:17 km


Kültür

Yukarıbeşpınar köyünün kültürü, iç Anadolu kültürünü yansıtmaktadır. Konuşmalarında heri, ellaham ve nörüyon sözcüklerini sıkça kullanırlar.

Tanınmış yemeği, yarma yemeği ve yuvarlak köftedir. Köy sakinleri genelde tarımcılıkla uraştıkları için yemeklerinde bakliyat ön plandadır. Ufamaç yemeği ve buğday kavurgası oldukça tanınmıştır.

Coğrafya

Çorum iline 87 Km.,Sungurlu ilçesine 17 Km. uzaklıktadır. 2 Km. güneyinde Aşağıbeşpınar, 2 Km. kuzeyinde ise Tatlısu köyü bulunmaktadır.

Yukarıbeşpınar köyü ile, Tatlısu köyünün tam ortasında Alper dağı bulunmaktadır. Alper dağı, 190 metre yüksekliğindedir. Uzunluğu 1. Km kadardır. Alper dağının tepesinde Fehmi Dede türbesi bulunmaktadır. Bu türbe, eski zamanlarda yaşamış, önemli ve de ümmi bir velinin mezarıdır. Bu türbede adak adanır ve daha sonra yağmur duasına çıkılır. Çocukları olamayan kişiler ve de sakat olan çocuklar için duada bulunulur.


Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 İsmail Babayigit
1999 Ergülü Babayigit
1994 Kamil Bulduk
1989 Kamil Bulduk
1984 Kamil Bulduk

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Arteziyen de açılmıştır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz