Yukarıcambaz Köyü Çıldır Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çıldır Yukarıcambaz Köyü Bilgileri - Yukarıcambaz Köyü Hakkında - Yukarıcambaz Köyü Tanıtımı - Yukarıcambaz Köyü Resimleri
Yukarıcambaz, Ardahan ilinin Çıldır ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: ÇILDIR

İl: ARDAHAN

İle Uzaklığı:58 km

İlçeye Uzaklığı:16 km

Rakım:1920 m

Tarihi

1828 Türkmençay anlaşmasından sonra Çıldır ve çevre köylerine çeşitli noktalardan gelen insanlar tarafından kurulmuştur. Azerbaycan, Karabağ ve Gürcistan'dan bölgeye göç eden insanların bir kısmı Yukarıcanbaz köyünü seçmiştir.

Köyün yerlileri arasında, Molla İbrahimler, Molla Resullar, Delialiler, Koçaligil, Avdıoğulları, Karaperiler, Ağacanlılar Azerbaycan'dan, Hacımemişgiller, Taşlıgiller, Çolaklar, Ağlayanlar ve Karabıyıklılar ise Gürcistandan gelmiştir. Daha sonra, Şavşatlılar, Karslılar ve Taşlıgiller önce Kenarbel'e yerleşmiş daha sonra Taş başı mevkiine yerleşmişlerdir.

Bunlardan başka muhtemelen 35 yıl kadar sonra Kürt Ahmet ve Boztepeliler Erivan bölgesinden gelip köye yerleşmişlerdir. Ayrıca Yusufgil, Sarıkaya, Koç ve Muratgil ailelerinin de bu tarihlerde gelip köye yerleştiği bilinmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Ardahan iline 58 km, Çıldır ilçesine 16 km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfusu:

2000:333
1997:357

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı:ERDAL KEMER

Altyapı Bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz