Yukarıiğdeağacı Köyü Hakkında Bilgi Beylikova Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1

Yukarıiğdeağacı Köyü Hakkında Bilgi Beylikova Eskişehir konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Yukarıiğdeağacı Köyü Beylikova - Yukarıiğdeağacı Köyü - Beylikova - Yukarıiğdeağacı - Yukarıiğdeağacı HakkındaYukarıiğdeağacı, Eskişehir ilinin Beylikova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih
Bilindiği gibi, Oğuz Türklerinin Kayı Boyu, Söğüt ve çevresinde konuşlanmış ve zamanla sınırlarını genişletmiştir. Mihallıcçık'a bağlı Kayı Köyü, adını, söz konusu "Kayı" Boyundan almıştır. Kayı Köyünün tarihi 14.yüzyıla kadar gitmektedir. Kayı Köyü, Osmanlı İmparatorluğunda önemli bir yerleşim birimidir. Hem ekonomik hem de bilim açısından çok gelişmiştir. Kayı Köyünün ileri gelenlerinden birisi olan "Çobanoğlu" lakaplı bir ağa, bin beşyüze civarındaki sürüsünü, şimdiki Yukarı iğdeağacı meralarında otlatmaya başlamıştır. Sürüsünü otlatan çobanlarına da, o zamanlar sıra sıra iğdeler bulunan şimdiki köyün bulunduğu yere evler yaptırmıştır. Daha sonra kendisine de bir konak yaptırarak, Kayı Köyünden, çobanlarının oturduğu yere taşınmıştır. Zamanla akrabaları da buraya taşınarak, iğdeağacı köyü oluşmuştur. Avrupa da savaşlar sonucu kaybedilen topraklardan gelen bir kısım göçmen, şimdiki aşağı iğdeağacına yerleştirilince, eski köye de Yukarıiğdeağacı denilmiştir.

Kültür

Koyurtmak
İğdeağacında sıklıkla yapılan sevilerek yenilen bir yemektir. Koyurtmak koyunların ikilime sütünden yapılır. Öncelikle süt süzülür ocakta içine bir iki kaşık nişasta atılarak ( sütün müktarına göre) karıştırılarak pişirilir. Birazcık koyu kıvama geldiğinde yayvan tabaklara ya da kaselere koyulur. Tabaklarda soğuması beklenir. Serviste arzuya göre şeker dökülerek ya da sade olarak servis edilir.

Hoşmelim
İğdeağacı'nda sevilerek yenilen bir tatlı türüdür.Kaymak çalkalanıp yağa dönüşüp çıkan süt ile yapılır. çıkan sütün içine birazcık yağ atılıp ocağa konulur. Kaynamaya başlayınca içine un koyulur. karıştırılarak hamur haline getirilir.Bu hamur tavada çevirilerek kaşığın tersi ile ezilerek kızartılır. Sonra ters kapatılarak bir tabağa alınır. Sıcak halde iken şerbet ya da şeker dökülerek servis yapılır.Sıcak olarak yenilir.

Mayasız Halka
Un, tuz, süt ve birazda yağ atılarak yoğrulur. Hamur kıvamı sertleşinceye kadar yoğrulmaya devam edilir. Hamur sert kıvama gelince simit şekline getirilerek üstüne yumurta sürülür, Susam ve çörek otu sepeleyerek fırına sürülür. Fırından çıktıktan sonra sıcak sıcak yemesi, tereyağı kaymak sürülerek yemesi, halkalar dilim dilim kesilerek kızartılarak yemesi çok güzeldir.

Haşhaşlı Ekmek
Tuz, un, süt, bir paket maya kulak memesi yumuşaklığında oluncaya kadar yoğrulur. Küçük bir parça koparılıp yuvarlak şekilde açılır. Sıvı yağla yağlanıp daha önce hazırlanmış haşhaş sürülür. 4 parçaya bölünür. Parçalar üst üste konulur bohça haline getirilir. Üzerine haşhaş sürülüp ocağa verilir.


Gözleme
Yoğurt, tuz un yoğrulur. Kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar yoğurmaya devam edilir. Yumruk büyüklüğünde pazılar koparılır. Pazılar oklava ile incecik açılır. Açılan hamur dört parmak genişliğinde pazının boyunca kesilir. Kesilen parçalar üst üste toplanır. Katlanır ve tekrar açılır, kare şekline getirilir. Yağlı bir tepsi ile pişirilir.

Kaygana
Kaymak yıkanır, kaymağın sütü içine iki tane yumurta kırılır. Biraz süt eklenir, kek hamuru gibi çırpılır. Bir kepçe ile tavanın içine incecik serilir. Hamur pişmeye başlayınca üstüne hafifçe yağ dökülür ve çevrilerek pişirilir.

Coğrafya
Eskişehir iline 85 km, Beylikova ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 279
1997 276

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
1939- İdris SARIKAYA
1945- Ali YILMAZ
1946- Mehmet TOĞRAL
1947- Rıza KILIÇ
1948- İdris SARIKAYA
1949- Mehmet URUŞ
1953- Arif VARCAN
1954- Mehmet KIYAK
1955- Mehmet URUŞ
1959- Mahmut BEŞER
1961- Orhan ÖZDEMİR(Öğretmen)
1962- Rıza KILIÇ
1968- Hasan Hüseyin KIRBIYIK
1974- Hüseyin TOĞRAL
1984- Ahmet YILMAZ
1989- Ahmet ALPTEKİN
1999- Osman VARCAN Halen Devam Ediyor

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır, ebe yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​