Yukarıkargalık Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ağrı İli Köyleri - Yukarıkargalık Köyü Tutak - Yukarıkargalık Köyü Hakkında Bilgiler - Yukarıkargalık Köyü Resimleri

Ağrı
Bilgiler
Nüfus 134 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 04700
Alan Kodu 0472
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Ağrı
İlçe Tutak

Yukarıkargalık, Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köydür.yukaraı karagalık köyü tutağın en eski köyüdür köyde daha önce ermenilerinde yasadığı bilinmektedir köy 1840 lı yılrdan 1870 yıllara kadar tutagında baglı bulundudgu nahiye konumundaydı o tarihlerde köyde 400 hane bulunmaktaydı sipki aşireti reisi ve osmanlı eyaleti beylerbeyi haci yusuf paşanın köyü olrakta bilinmektedir köy daha çok <kerğelığa heci paşa> haci pasanın kargalığı olrakta bilinir köyün ayrıca lalyusuf ve zozo adıyla iki mezrasıda vardır. köyün arazileri tutagın en güzel ve tarıma en elverişli arazisidir arazini üçte ikisi köyden gecen ava lalyusuf ava çıré ve murat nehriyle sulanabilir konumundadır köyde ve mezralarında suan yaklasık 30 hane vardır köyde oturanlar haci yusuf pasanın torunlarıdr Köyün tarihten gelen bir ağırlığı olmakla birlikte son yıllarda köyde meydana gelen kültür dezenformasyonu nedeniyle bölge ve yöre halkı tarafından köy halkı HACI YUSUF PAŞADAN kaynaklanan saygınlığı ve eski şaşalı konumlarını yitirmişlerdir. köyde seker pancarı ay çiçeği buğday arpa yonca fiğ korunga ekimi yapılmaktadır. geleneksel yemekleri çok lezzetli olup bunlara bayramlarda yapılan helise, etli yemekler bulgur pilavı, keledoş xaşil keşke gırar, kıfté navçıji,örnek gösterilebilir,ayrıca köyde arıclık ve balıkçılıkta yapılmaktadır.buranın balı çok lezzetlidir.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.fakat bazı tarih kitaplarında adının ulya olarak geçtiğide bilinmektedir
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyde aşiret kültürü hakim olup hiyerarşik bi düzen vardır köyde halen aşiret gelenek ve göreneklerinin en iyi örnekleri yaşatılmaktatadır..
Coğrafya

Ağrı iline 63 km, Tutak ilçesine 23 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 134
1997 157


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi yoktur Sağlık evi vardır fakat atıl durumdadır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stalbize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz