Yukarıkırzı Köyü Aydıntepe Bayburt

#1

Yukarıkırzı Köyü Aydıntepe Bayburt konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
yukarıkırzı köyü bilgileri - yukarıkırzı köyü tanıtım - yukarıkırzı köyü resimleriYukarıkırzı, Bayburt ilinin Aydıntepe ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı eski Türkçede Kır`ın üstü manasına gelen "Kırzı" kelimesinden gelir ki nitekim köyün adı "yukarı kırzı"dır. Kurulduğu yer itibari ile dağın yamacına yakın, ovanın ise hafif yukarısında olması nedeniyle bu isim verilmiştir diye düşünülüyor...

Tarih bakımdan büyük öneme sahip olan yukarı kırzı köyü bayburtta kurtuluş kıvılcımının ilk ateşlendiği yerdir. Ki bunu 20 şubatta kutlanılan Yukarı Kırzı kurtuluşunun hemen ertesi gün olan 21 şubatta bayburtun kurtuluşu kutlanmasından anlamaktayız.

Özellikle çeşitli röportaj ve tarihi vesikalara bakılınca bunu daha net görebiliriz.

Kültür

Yukarı Kırzı Köyü genel olarak [Bayburt Kültürü]nü benimsemiştir.

Yöresel kıyafet olarak Erzurumda da çok kullanılan kadın giyssi olarak ehram erkek giysisi olarak ise klasik bir giyimi vardır.

Düğünler cuma gününden başlamak koşulu ile üç gün sürmektedir.

Yöresel ağız özellikle erzurum yöresiyle neredeyse birebir örtüşmektedir.

Yemek kültürü ise son derece geniş bir mutfağa sahip olması nedeniyle kaybedilmeyen kültürel değerleri arasındadır. Özellikle kendine has yemekleri bugün istanbulda çeşitli lokantalarda özel olarak yaptırılmaktadır. Bayburt tava ,herse,imir dolması,galacoş,tel helvası, bunlardan sadece bir kaçı

Yöresel Külrüt Hakkında Geniş bilgi resmi web sitesi olan [1] da yer almaktadır
Coğrafya
Bayburt iline 20 km, Aydıntepe ilçesine 5 km uzaklıktadır.
İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 760
1997 828
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığınyanı sıra köyde kasaptan,internet cafeye,elektrikçiden,beton ustasına kadar geniş çapta meslekler mevcuttur bunların yanı sıra ticaretle uğraşan köylü sayısı oldukça yoğundur.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde ADSL internet yapısıda mevcuttur ve köyde 15 bilgisayarlık müjdat gencer tarafından işletilen bir adet internet cafede bulunmaktadır


kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz