Yukarıkopuz Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ağrı İli Köyleri - Yukarıkopuz Köyü Eleşkirt - Yukarıkopuz Köyü Hakkında Bilgiler - Yukarıkopuz Köyü Resimleri
Ağrı
Bilgiler
Nüfus 58 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 04600
Alan Kodu 0472
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Ağrı
İlçe Eleşkirt

Yukarıkopuz, Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi(Dirok)

Köyün tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte eski bir yerleşim yeri olduğu köydeki kalıntılardan çikartılabilir. "Kopuz" ismi tahminen Türkiye Cumhuriyeti sonrası şehir , köy ve kasaba isimlerinin değiştirildiği dönem köye verilen bir isimdir. Köyün eski ismi "Golya" dır. İsim Kürtçe de bir kız ismi olarak kullanılmaktadır.
Kültür(Çand)

Yukarı Kopuz Köyü (Göndê Qopiza Jorê)

Ağrı iline 56 km, Eleşkirt ilçesine 22 km uzaklıktadır. Köye bağlı bir de mezra vardır. Mezranın adı ise Xan kömüdür. Köye yaklaşık olarak 4 km uzaklıktadır. Köyün batısında Kösedağ (3433m.) bulunmaktadır. Kaynağini Kösedağ ve Delikaya'dan alan Kopuz çayı köyün içinden geçmektedir. Köy deresinin suyu(ilk kaynak) mineral bakımından zengin olup içme suyu olarak kullanımı uygundur. Kösedağ'ın kuzey taraflarında yoğunlaşmakla birlikte köyün genelinde ormanlık alanlar mevcut olup bir kısmı koruma altına alınmıştır. Köyde yabani hayvanlar bulunmaktadır. Bunlar arasında boz ayı,yabani keçi gibi türü tehlike altında olanlar da bulunmaktadır. Köy ve özellikle Kösedağ turizm potansiyeline sahiptir. Kış aylarında köye yabancı turistler gelmektedir. Örneğin;Bu yıl(2009) köylüler Avusturya dan gelen ve Kösedağ tırmanışı sonrasında kayak yapan turistleri ağırladı. Kısacası köyde çok güzel dogal güzellikler mevcuttur.Kösedag'in kime ait oldugunuda biliyor musunuz? haci omer ve kardesleri hc ahmed hc said kalke ali kalke ibrahim su an kosedağ onarin torunlarinin elinde.


İklim(Suruşt)

Köy kış aylarında yoğun kar alır. Etrafı dağlarla çevrili olduğu için nemlidir. Yazları ise serin geçer tam bir yaşam yeridir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 65
2000 58
1997 56
Ekonomi(Aborî)

Köyün temel geçim kaynağı hayvancılik ve tarıma dayalıdır. Öte yandan yurt dışına göç etmiş olanlar köy sakinlerine ve kendi akrabalarına ekonomik olarak katkı sağlamaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Engin Delikaya
2008 - Mevlüt Karakuş
2004 - Rıfat Delikaya
1999 - Necati Delikaya
1994 - Muhsin Kızılırmak
1989 - Nesip Delikaya
1984 - İhsan Delikaya

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve her evin sabit telefonu vardır.


Köyün Kürtçe Çayır İsimleri

Örneğin;

* Nepart
* Nizare
* Çavura Feqir
* Şaxa
* Çavura Bizina
* Kelereş
* AvşêliKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz