Yukarıovacık Köyü Gerede Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gerede Yukarıovacık Köyü - Yukarıovacık Köyü Hakkında - Yukarıovacık Köyü Tanıtımı - Yukarıovacık Köyü Resimleri




Köy Muhtarı: Ali BULUT

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0374 3238511

Cep Telefonu: 0535 7331396


Kültür

köyün gelenek ve görenekleri arasında iki yılda bir köy halkının katılımı ile köyde şenlikler düzenlenir. düğünler ankaraya yakınlığı nedeni ile sazlı olarak yapılır. kültür ankara kültürü ile yakınlık gösterir.

Lehçesinden Örnekler
aptas: abdest çıkartma: balkon dembesek: acayip, tuhaf, garip şey veya kişi ezen: ezan hergele:beygir sürüsü peşkir:el yüz havlusu duzsuz:garip şey,acayip zereee: zaten belliydi gibi anlam taşır hanay: antre, ara küyner: köknar saya: odun kırmak gibi işler için erkeklerin kullandığı ve genellikle evin zemininde bulunan odacık upruk: ibrik nesibetsus: tipsiz,kılıksız zıbıtma: koşmak galgıtmak: atı veya eşşeği koşturmak gusulhane: oda içindeki banyo ara: koridor sütlük evi:yayla evinde olan kiler bölümü dam: ahır seyirtmek: hızlı yürümek aganin: ağabey'sinin garın: işkembe çığ: çatı(dam) iç çığ: Çatı arası cabbar dağ: çatı katının ön balkonlu bölümü çiten: buzağı ahırı tufran: eskiden yayık olarak kullanılan kulpları olan topraktan yapılmış küp esgeri: çivi çotuk: ağaçın yaklaşık 1 ila 1,5 metre uzunluğundaki parçası (KÜTÜK) eze vermek: baş sağlığı dilemek (taziye)


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak köy derneğinin yaptığı düzenleme ile şu an bayanlar salonu olarak dernek faliyetlerinde ve düğün,cenaze işlerinde kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol mıcır olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.









Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz