Yukarısöğütlü Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Köprüköy Yukarısöğütlü Köyü - Yukarısöğütlü Köyü Hakkında - Yukarısöğütlü Köyü Tanıtımı - Yukarısöğütlü Köyü Resimleri
İlçe: KÖPRÜKÖY

İl: ERZURUM


Köy Muhtarı: NURİ SAİT ERDEM

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 61

İle Uzaklığı: 63 km

İlçeye Uzaklığı: 7 km


Kültür

Türk islam gelenek ve göreneklerine bağlı olarak sade bir hayat sürdürürler.Köyün başlıca yemek kültürü Osmanlıdan bu yana devem eden bir geleneğe sahiptir.

Coğrafya

Erzurum iline 63 km, Köprüköy ilçesine 7 km uzaklıktadır.Yükari söğürtlü köyünün kuzeyınde aynıdaği. güneyinde ziyaret dağı.doğu tarafında güneşnene dağı.bulunmaktadır.Köyün kuzeyinde çakmak köyü .kuzey doğusunda hoppik köyü.batı kısmında köprüköyü bulunmaktadır.köy ufak yerleşim birimi olup üç tarafı dağlarla çevrilmiş bir yerleşim yeridir.Köy çukurda olduğundan tonbul tepeye varana kadar görulmez.köy 1600. yıllarında aşağıda yanı aras nehiri tarafında imiş bugun bile köyün eski yeri bilinmektedir.Tahmini 400 yıl önce ovada olan köy o zamanın eşkiya baskınlarına çok maruz kaldığı için veya büyük ihtimalle köyün içme suyu (bugünkü köyün bulunduğu yerden gelmektedir) sel suları ile tahrip olduğundan suyun kaynağı olan bugünkü köyün yeri aynı zamanda üç tarafı dağlarla çevrili olup, kale muhafaza görevi görmektedir.Hem güvenlik açısından hem de suyun kaynağının burda olmasından eski köy buraya taşınmıştır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.